Tuesday, March 03, 2009

Harjumaa Naisettevõtjate Ühendusele

Minu ettepanekud arutlemiseks:

1) Naisettevõtjate klubi, kus toimuvad regulaarsed koolitused ja kohtumised. Võiks teha ka väliskülastusi, et tutvuda teiste võrgustikega Euroopas, saada kontakte ja teha koostööd. Välisreisid on alati väga põnevad ja lähendavad ka oma organisatsiooni liikmeid. Naised on alalhoidlikud ja arad: hea oleks tutvuda edukate naistega ettevõtlusest, kes annaksid julguse tegutsema hakata, suuremalt mõelda. Algajatega kogemusi vahetada on huvitav, kuid eriti hea oleks tunda väga edukaid naisi.

Alati on hea teha ka ettevõtete külastus kasvõi Eestis. Mina olen käinud kutseharidusarendusega seoses väga paljudes suurtes ja väiksemates ettevõtetes, kuid olen kindel, et enamus neist kuulusid meestele ja ei suutnud mind inspireerida.
Ise näen positiivset näidet Haapsalus, kus naised toetavad üksteise ettevõtteid ja liigutakse hoogsalt järjest uuemate ja suuremate ideede realiseerimise suunas. Võ'iksin aidata nendele küllamineku organiseerimisel. Tegelevad palju näiteks ökoteemaga...

Ema on mul Altjal ettevõtja Toomarahva talus, turismis on üldse palju aktiivseid naisi ja lapsehoius (kus on peamiselt ainult naised). Tahaks näha naisi tegemas midagi põnevamat, kus oleks haaratud innovatiivsed tehnoloogiad nt. IT, geenitehnoloogia, ravimid jms.

2) Ettevõtluse alustamise toetamine. Naiste ettevõtted ei saa nii kergelt algkapitali, sest naiste ideed on liiga "pehmed" ja emotsionaalsed. Reeglina vaatab rahastajana äriplaanile otsa ratsionaalne mees, kes küsib paar jõulist segadusse ajavat küsimust ja laseb siis pisarais taotlejale vee peale. (siin on tegemist ka isikliku kogemusega...) Reeglid on ju meeste huvide järgi paika seatud ja naiste pehmed valdkonnad niisama lihtsalt toetust ei saa.

Haapsalu naiste mentorite klubi plaanib näiteks teha oma "panga".

3) Soovitan kõikidel ettevõtlikel naistel (tegelikult ka meestel) lugeda raamatut "Helvetissä on erityinen paikka naisille jotka eivät auta toisiaan" Liza Marklund ja Lotta Snickare (2006 soome keelsena, Otava kirjastus). Tegemist on Rootsis väga edukate naisjuhtidega, kes on kirjutanud uurimustest ja oma kogemustest "meeste maailmas". Väga hea ja aitab mõista paljusid momente elust, kus kõik on pidanud minema hästi, kuid seletamatutel põhjustel on siiski nagu klaaslagi ees.

4) Võiks teha kohtumisi Tallinnale lähemal, sest liiga kaugele sõitmine võtab liiga palju aega päevast. Kahjuks on tunnid väga arvel. Aega ongi peamiselt reisil, sest lisaks tööle, on alati vaja ka kodus olemas olla, pidev õppimine ja heategevad sotsiaalprojektid. Keeruline. Valikud.

5) Võiks uurida, kus naised üleüldse tegevad on ja püüda luua oma klastreid, neid ju rahastatakse täna.

Parimate soovidega,
Evelin Tamm

No comments: