Tuesday, March 03, 2009

Harkujärve kooli teemal II kiri lastevanemate listi

Minu arvates ei ole olemas rumalaid küsimusi, on olemas rumalad, kes ei küsi.

Hea on, kui tekib diskussioon, sest see projekt, mis vallas kinnitatud, on juba ammuilma valmis mõeldud ja loomulikult tänaseks nii tehniliselt kui moraalselt vananenud. Võimaliku 1. klassi lapsevanemad on samuti juba täitsa uued inimesed, neid selles listis nagunii veel ei ole:)...

Kui minu laps Kristin siia kooli kolm aastat tagasi tuli, oli vallavanem oma projektiga juba kohal. (algus nagu Kevades...). Paljud vanemad olid juba siis väga skeptilised ja kibeiroonilised. Mina veel imestasin isekeskis. Ma küll ei tea täpselt, kuid kardan, et esimeste uue kooli ideest kuulnud ja paberirullidega vallainimesi näinud perede lapsed on ammu meie kooli lõpetanud ja neid siin listis enam kaasa rääkimas ei olegi. Eks seda tea õpetajad siiski kõige paremini, kuid neil on avameelselt kaasa raske rääkida, sest teadagi... kelle leiba sööd, selle laulu laulad. Mõistan neid täiesti.

Projekt on ilmselt vananenud, sest juba meie inimeste hoiakud ja väärtused on viimaste aastatega palju muutunud. Loodan, et majandusšokk on pannud paljusid inimesi oma elusid ümber hindama ja püsiväärtused saavad ehk jälle pinnale kerkida. Tänastes oludes tehakse palju põhjalikumaid otsuseid, sest nüüd on tormamine hetkeks peatunud ja meil on jälle aega mõelda.

Kui mina uue koolimaja projekti vaatasin, siis tundsin kergendust, et Kristin ilmselt selleks ajaks juba uude kooli on läinud, kui vald kopa maasse saab... Tänaseid asjalugusid jälgides paneb imestama, kui midagi selleks ajaks üleüldse muutunud on. Loodetavasti peab vana maja veel paar aastat katuse peal.

Seetõttu peangi oluliseks, et rõhuksime sellele, mis on olemas ja eriline. Kellele on vaja maksimumsuuri klasse seitsme paralleeliga A, B, C, D, E, F, G..... ja betoonist halle lõputuid koridore, mis laste sammudest ja väiksemastki jutuvadast kajama löövad? Minge Laagrisse, Tabasallu või Õismäele ja seal on kõik see, mida olete oma lastele soovinud! Hea võimalus on minna ka eliitkooli, need on Kesklinnas.

Harkujärve kool on väike ja armas, eriline kool. Sellist Tallinnast ja lähiümbrusest leida ei ole. Minule meeldib ta ka sellise väikse ja natuke Lindgreni segasummasuvilat meenutavana, kust lõunaajal on lapsed sunnitud mõneks ajaks õue iidsete puude alla jalutama minema, sest muidu jäävad nad nälga. Pärastpoole tagasi tulles mängivad nad natuke ukakat või siis sulailmaga loobivad üksteist lumega. Must keldriauk maja ees on esimese klassi lastes pisut õudust tekitav ja vanemate klasside poisid hirmutavad neid vana kooli kombekohaselt kuni nad teises klassis juba omakorda väiksetele juntsudele kollijutte räägivad (minu fantaasia). Aga õpetajad on alati kohal ja teavad kõike, mis lastega toimub. Nad tunnevad igat last ja nende vanemaid. Isegi lapsevanemad teavad väga paljusid kooliõpilastest ja nende vanemaid, asju aetakse sirgjooneliselt ja teinekord ka tagaselja. Põhiline, et probleemidega tegeletakse, sest väikses koolis ei jää need märkamata või liiga tühisteks.

Uus kool ei tohi seda kõike lõhkuda! Kuid kardan, et tänase projekti elluviimine tähendab taas ühe tavakooli teket, kus kõik on struktureeritud ja institutsionaliseeritud, formaalne ja õppekavakeskne, kuiv, ühetaoline ja külm.

Inimesed, kes arvavad, et ruumi mõju inimesele on olematu, need eksivad sügavalt. Ruum, see koht, kus sa tegutsed, loob omad tingimused ja mõjutab inimest, eriti last väga sügavalt, alateadlikult ja märkamatult.

Leian, et tänased tingimused on siseruumi mõttes kehvakesed, kuigi olgem ausad, suurepärase potentsiaaliga, mida ei ole kasutatud. Tervikuna on aga laste kasvukeskkond sellest ainult võitnud, sest nad on palju õues. Uurimused näitavad, et lapsed, kes veedavad regulaarselt aega õues, on palju vähem närvilised ja kordades tervemad, kui need, kes seda ei tee. Vaadake õues olemise eelistest mikksarv.blogspot.com.

Mina ootan endiselt, et vana hoone renoveeritaks ja leitaks uusi alternatiivseid lahendusi. Loomulikult tuleb mõelda, kuidas ka teised lapsed koolidesse mahuvad, kuid minu arvates on selle kooli eelised märkimisväärsed võrreldes uue suure mammutkooliga.

Tuleb renoveerida vana ja ehitada normaalsuurustes uus maja - selline on minu ettepanek!

Hea oleks kuulda ka teiste arvamusi,
Evelin Tamm

No comments: