Thursday, February 10, 2011

Eesti algupärane kasvatusteaduslik mõttelugu

vaheaeg ikka veel kestab... kaua kestab vaheaeg meie kasvatusfilosoofilises mõtteloos?

Minu peas on juba pikemat aega küsimuseks, kus on eesti kaasaegne kasvatusteaduslik mõttelugu. Mis on eesti kasvatusfilosoofia? Kust selle kohta materjale leida?

Esimese vabariigi ajal olid Põld ja Käis. Kumbki oma rada, kuid siiski originaalsed. Väga huvitav on nende materjale lugeda, sest mõlemad on ka praktikud ja niisama sõnade vahtu ei kirjuta. Või eksin?

Kes on need, kes julgesid kasvatusest ise mõelda nõukogude ajal (pean silmas just,et nende materjalid on avalikult kättesaadavad)? Kes on see, kes on julgenud filosofeerida (mitte ainult refereerida) tänasel päeval ja selle mõtte avaldada paberil või elektrooniliselt? Kes on need kasvatuspraktikud- filosoofid, keda tasub lugeda, sest nende sõnades on eriline sära ja sügavus?

Kus on see meie oma kasvatusteaduslik mõttelugu, millele viidates teha teadust? Millest peaksid meie õpetajad oma töös lähtuma ja seda aluseks võtma? Kes on need autorid, kes eesti oma pedagoogilise kogemuse on läbi tunnetanud ja selle meile kõigile kättesaadavalt sõnastanud?

Need ei ole ainult retoorilised küsimused... Need on siirad küsimised, suunatud kõikidele listilistele.

Kas Eesti kultuurikandjatel on piisavalt elujõud, et leida iseendaks olemise lätted ja nendele allikatele tuginedes kujundada välja oma uus ja ehe kasvatusteaduslik mõttelugu? Või oleme ajast-aega võõraste kultuuride jäljendajad...

Loomulikult ei ole seda mõtet rahastatud, kuid kas seda mõtet on ka keegi kunagi mõelnud ja iseenda sisemise sunni ajel sõnadeks vorminud? Kus on need tekstid, mida vaadata ja olla uhke?

kasvataja kapa-kohilast...
Evelin Tamm
hariduselisti 28. okt 2010

No comments: