Wednesday, February 02, 2011

Tiiu Kuurme hindamisest

Tiiu Kuurme artiklist Päevalehes
Kas PISA-uuring on viltu nagu Pisa torn?

Selle, mida test mõõdab, on nad nimetanud hariduseks. Kui PISAga on hästi, kas siis on hästi ka haridusega?

Minu arvates väga hea artikkel, mida lugedes saab ka haridusteemadega peamiselt argitasandil seotud inimene teada nii mõndagi PISA testimisest, selle tõlgendamise võimalustest, lisatud häid mõtteid sellest, mis see haridus siis tegelikult olla võiks ...

Kindlasti on hea, et Tiiu Kuurme julgeb avalikult välja öelda (minu hinnangul) meie tänase kasvatusteaduse keskse probleemi, mis mõjutab tugevasti nii meie koolide/lasteaedade kui ka kodude kasvatustegelikkust...

Eestlaste kasvatus- ja haridusfilosoofiline traditsioon on õhuke ja katkendlik. «Konkurentsivõime» nimel polegi mõtet seda distsipliini oma maa keeles viljelema hakata, seetõttu pole sellega tegeleval teadlasel nõutud näitajaid ning teadlase-õppejõu ametikohale konkureerimiseks ei anta isegi luba.

Nii püsitakse siinmail endise eduga suhtelises teadmatuses selles osas, milline on olnud õhtumaine mõttelugu kasvatusele ja haridusele vaimseid aluseid luues. Ning on läbi analüüsimata omaenese pindmised ja sügavamad arusaamad, mis ka teadvustamata viisidel ometi hinnanguid ja valikuid suunavad.

Sealjuures moodustavad tema enda kirjutised olulise osa nendest vähestest, millele Eesti kasvatusteadlased üleüldse viidata saavadki.

Päevalehtedes artiklite avaldamine on ülioluline, muidu ei saa ju tavainimesed mitmekülgset infot, mille alusel üleüldse isiklikku arvamust kujundama hakata. Sõnavabadus tähendab, et kõik võivad oma arvamuse öelda, sh ka täiesti teemavälised inimesed... Oluline on siiski, et inimesed, kes asjast midagi teavad oma sõna sekka ütleksid. Seetõttu on mul väga hea meel, et Tiiu Kuurme saadab aeg-ajalt oma artikleid ka täiesti tavalistele päevalehtedele.

vaata ka alternatiive hindamisele

No comments: