Monday, August 29, 2011

Õpetajale vääriline palk

Täna on siis jälle teemaks õpetajate palgad. Ekspressis kirjutab Tiina Jõgeda, et õpetajad saavad 50 tunnise töönädala eest palgaks veidi rohkem kui 600 eurot miinus maksud.

Sellest, et õpetajad on väsinud kannatlikult ootamast päeva, millal Eesti rikkaks saaks, nii rikkaks, et endale koole ja õpetajaid lubada, võib lugeda mitmetest foorumitest. Näiteks Koolielu portaalis käimasolevast diskussioonist saab lugeda õpetajate kommentaare:
üritan ka muud tööd otsida.Tervis ei pea enam vastu...Võtan kõike liiga südamesse.Probleeme on palju.Õpetamine jääb kuidagi tagaplaanile.Rohkem olen nagu sotsiaaltöötaja.(purunenud pered,töötud vanemad,käitimisprobleemidega laste arv jõuliselt suureneb).ja ikka kuuled,et õpetaja on kõiges süüdi...tõesti enam ei jaksa ja ei taha.Sama palga eest on kindlasti ka muud tööd...

Olukord on tõepoolest närune. Õpetajad on ülekoormatud ja alatasustatud, tunnevad end alaväärtuslikena. Mõtlemapaneva järelhüüdena avaldas Helena Pall Päevalehes artikli "Miks ma pole enam õpetaja", kus ta kirjutab:

Kuu aega enne lõpuaktust ja kõrgharitud õpetaja tiitli omandamist esitasin koolis avalduse töölepingu omal soovil lõpetamiseks. Rohkem ma enam õpetajana ei tööta. Miks?  
 

Sellepärast et õpetajatöö on väsitav, stressirohke ja eelkõige alamakstud: maximum input, minimum outcome (maksimaalne panus, minimaalne tulemus – toim). Üldistades suhtumist isikliku kogemuse põhjal: õpetajaameti prestiiž on kassapidaja omaga ligikaudu samal pulgal.  

Miks on olukord selliseks kujunenud? Miks õpetajad ikka veel vaikselt norutades pead maas kusagilt tulevat palgatõusu ootavad? Seda on kõrvalseisjal raske mõista...  vaadates Eesti ametiühingute seisu üldiselt võib sellest siiski aru saada. Olukord on ju samasugune igal pool. Siiski usun, et õpetajad võiksid olla ühiskonnas kodanikuaktiivsusega eeskujuks ka teistele. Lugesin hiljuti, et varjusurmas olnud Eesti Õpetajate Liit on saanud uue juhataja ehk on tulemas uued ajad...

Algatasin täna õpetajate palganõudmiste toetuseks facebooki lehe Õpetajale vääriline palk, kuhu saab oma seisukohta kommentaarina või lihtsalt klikates kirja panna. Esimese tunni ajaga oli mõtte toetajaid juba 75. Õhtuks on liitujaid üle 275 ja diskussioonid vaikselt arenevad... kell on 23:26 juba 540 inimest...

3 comments:

Evelin Tamm said...

nüüd on juba järgmine öö ja toetajaid on 3651 ja tuleb ainult juurde... inimesed kirjutavad nii häid sõnu õpetajate kohta, hea on lugeda... ma arvan, et ka õpetajatel on selle üle hea meel...

Evelin Tamm said...

Täna on 23.september ja toetajaid on 10711. Toimunud on kaks meeleavaldust 5. ja 19.septembril.
Õpetajate palgateema on ikka veel
paljude huviorbiidis.

Evelin Tamm said...

Täna on 8. jaanuar ja õpetajad valmistuvad üleriiklikuks streigiks.
HTM tegi analüüsi, mille põhjal väitis, et KOV ei kasuta õpetajate palgaraha sihipäraselt. KOV väitis, et seadusega on nõue korraldada koolitusi jms õpetajate palgaraha eest.
HTM on lubanud tõsta õpetajate keskmise palga 2015. aastaks 20% üle riigi keskmise. Kaks päeva tagasi oli pressikonverents, kus räägiti gümnaasiumireformist ja õpetajate töökorraldusest.