Thursday, September 01, 2011

Õpetajale väärikas palk - neljas õhtu ja öö - liitunuid 7402

Täna on neljapäeva õhtu. Olen töötanud 16 tundi päevas ja öös praktiliselt unustades söömise, et saada lehele inimesi, tõmmata teemale üldsuse ja poliitikute tähelepanu. Olen meie õpetajate palgamurest rääkinud erinevatele organisatsioonidele ja inimestele nii Eestis kui mujal Euroopas, kirjutanud artikleid ja püüdnud meie õpetajate taotlustele sajast erinevast kohast toetust leida. Olen juba kolmel korral raadios olnud, enam ei olegi nii närv sees...Helistasin isegi oma lemmikillustraatorile Jüri Mildebergile, et kaastöötajad leida. 

Näib, et kõige keerulisem on EHL inimestega ühist keelt leida. Need inimesed elavad mingis eelmises ajastus...


Rootsi õpetajate ametiühingust Jörgen oli tore kontakt, temaga saame koostööd jätkata ja võib-olla midagi ka Rootsi õpetajate heaks ära teha. Ilmselt ühinen nende protestidega 20. septembril Stokholmis. Protestide eesmärgiks on kergitada 2666 eurost palka 1200 euro võrra. Eesti õpetaja näruse 600 eurosele palgale püüame saada lisaks 300 ja selle üle on kisa kui palju, samas kiitleb minister PISA testide tulemustega, mõneski punktis on meie õpilased Rootsi õpilastest ees. 


OCDE uuringutes on siiski tohutu vahe kahes kohas: õpetajate palkade tase on Eestis alla igasugust normaalsust, oleme samal pulgal Mehhikoga! Teine murekoht on laste rahulolu koolieluga, meie lapsed on kõige õnnetumad lapsed OCDE riikides. 

Anu Tootsiga rääkisin telefonitsi, ta lõpetas just rahvusvahelist uuringut, kus võrdles Eesti kooli ja õpetajat teiste riikide õpetajate ja koolidega maailmas. Anu ütles, et uuringust tuleb selgelt välja, et õpetaja töö korralik tasustamine ja õpetajate koolitusvõimaluste rahastamine on kõige otsesemas seoses õpilaste heade tulemustega. II lisas ta, et ühtegi  haridusreformi ei saa rakendada, kui sellel reformil ei ole raha ja inimesi taga.


Rääkisin veel paljudega, nii Eestist kui isegi näiteks Brüsselist... inimesed tulevad kohe kaasa, mõistavad ja tahavad aidata.... 
   
Lisaks on nii hea on näha, et ka õpetajad ise on nüüd hakanud julgelt sõna võtma. Vahva, et ka lapsevanemad ja lapsed oma õpetajatest nii armsalt kirjutavad. Õpetajad on olnud juba aastaid väga vaiksed, mina ootasin juba mitu aastat, et ametiühingu liikumine hoogustuks, aga ikka toimus kõik kuidagi kinniste uste taga vaikselt. Ilmselt vajab meie õpetaja kaasinimeste tuge, et sellest tardumusest välja saada ja kodanikuna aktiivsemalt Eesti asjades ja iseenda töö ja palgateemat puudutavas sõna võtta.

Kui varasematel aastatel näidati telekast, kuidas minister ja ametiühingu onu uksi sulgedes mingitesse kabinettidesse marssisid... järgmises kaadris ilmusid nad samade uste tagant välja rõõmsate nägudega  - minister ja Sven Rondik (ikka seesama läbi aastate) - ütlesid, mis nad siis ära otsustanud olid... Siis nüüd tahaks loota, et selliste ilma sisuta arutelude aeg on meie aktsiooniga läbi saanud. Ametiühingute esindajatel on mille baasilt kaubelda. Loodan, et seda osatakse maksimaaselt ära kasutada ja rahvas loomulikult peab nende arutelude sisust vastutasuks ka rohkem teada saama.


Tahan, et õpetajad hakkaksid nüüd igapäevaselt oma seisukohti aktiivsemalt avalikkuse ette tooma, sõna võtma, artikleid kirjutama ja miks mitte erinevaid aktsioone korraldama, et nii oma palga kui ka teiste haridusotsuste vastuvõtmisel partnerina kaasa lüüa. Haridusküsimused peavad jõudma avalikkuse ette ja saama üheskoos läbi arutatud,  poliitikud ja meie tavalised inimesed peaksime jõudma ühise laua taha.

Kaasaegne vaba kodanikuühiskond tähendab, et nõukaajast õpitud hirmutamise ja ähvardamise taktika tuleb nii haridusministeeriumis, kohalikes omavalitsustes kui ka õpetajate organisatsioonides endis  vahetada kaasaegsete kaasamispraktikate vastu. 
 
Vahva on see, et ka vene keelne Raadio4 võttis minuga ühendust ja sain rääkida ka vene keelt kõnevatele inimestele. Raadio4 on üks minu keeleõppe keskkondi, alati kui Eestis käin, kuulan seda raadiot vene keele õppimise eesmärgil autoga sõites.

Kirjutan siia veelkord ka meie eesmärgi:
Noorele õpetajale tuleb maksta Eesti keskmise palgaga võrdsustatud palka! Õpetaja palka tuleb edaspidi hakata arvutama sarnaselt Riigikogulaste palgaga, et lõppeksid pidevad vaidlused, ebakindlus ja põhjendamatud viivitamised palgatasemete reguleerimisel!

Nüüd on kell jälle 21:40. Aitab tänaseks! Tuleb hakata jõudu säästma...

1 comment:

Elin said...

Nii on, et kahjuks on hetkel raha see mõõtühik,mille järgi enam-vähem yhtmoodi "mõistetakse" ja "väärtustatakse" õpetaja positsiooni me yhiskonnas. Olen aastaid oma aineliidus ikka seda õpetaja väärikuse ja eneseväärikuse kysimust pystitanud.Kuid õpetajal enesel on juskui kogu aeg piinlik enda eest seista.Siis on veel hulk sebijaid, kes ise koolis ei tööta, aga on suured "spetsialistid" , kes haldavad nn strateegilisi mõjutamise mehhanisme,kes siis teevad häbi-häbi,et kus on te missioonitunne kadunud. Nii on..Et sa teaksid,Evelin oled väga tubli ja VÄGA SUURE ASJA liikuma lykanud!
Edastasin ka oma aineliidu inimestele ja kolleegidele yleskutsega yhinemise teate.