Wednesday, September 07, 2011

Õpetajale vääriline palk - väike vaherefleksioon

Algatus näoraamatus Õpetajale vääriline palk võtab hoogu järgmisteks sammudeks. Kõik on endiselt oodatud liituma, infot jagama ja kommenteerima. Liikumise meeskond on kasvanud nagu pärmisai. Kui soovid kaasa lüüa, anna teada!

Vahepeal tuleb meediale anda hingetõmbeks aega ja teisi teemasid. Tundub, et kodutud on nüüd auditooriumi üle võtmas ja see on hea! Andke meediale ka teisi häid otsi, mis meie vaesust selle alastuses paljastaks ja samas tuleb luua ruumi lootusele, et meie ühiste jõududega on muutused võimalikud. Mina ikka veel usun!

Koostöökogu on geniaalne organisatsioon lammutamaks meie nõrka ja killustunud kodanikuühiskonda... inimarenguaruanne võrdluses Baltimaadega!!! kui meie noored on ametivalikul pilgu Skandinaaviasse keeranud. "Kõik on hästi! Kohe oleme viie rikkama hulgas!" retoorika jätkub. Kaamerad käivad ja mehed on lipsud otseks ajanud. „Meie riigi üheks arengueeliseks on olnud kodanikuühiskonna nõrkus...“ öeldakse ettekandes. Inimesed vaatavad kõhud on tühjad, aga pilgud on klaasistunud. Vaatavad ja usuvad. Vaatavad ja valivad.

Hommikul Stokholmi metroos istusid mul vastas noored Eesti tüdrukud ja arutasid oma asju, vahepeal üks vakatas ja teised ütlesid sujuvalt, eh võid rootsi keeles ka ütelda. Tal tuli hetke pärast ikka veel eesti keeleski meelde.

Mõtlesin kohe väga sügavalt, et mida siis edasi... nii need asjad jätkuda ei saa. Kauem enam ei saa oodata!

Aaviksoo käitumine oli jahmatav, aga tegelikult me kõik ju teadsime seda ette. Mina leian, et kui valitud suunal jätkame on demograafiline katastroof käega katsuda, seda nii lahkuvate õpetajate kui üleüldse kehvade haridusolude pärast. Rääkisin sellest ka ministri nõunikuga, kes selle peale lihtsalt õlgu kehitas, mis siis ikka, las lähevad (kuulsin sarnast küünilist seisukohta ka IRL poliitnoorukite suust)... Olen massilise emigratsiooni hoiatuse juba mitmel korral välja toonud. Usun, et nüüd peale sellist jõulist meedia demonstratsiooni on kuulajaidki rohkem...

Kirjutasin detsembris 2010 enne valimisi vabadusest Eesti poliitikas ja jaanuaris nõukaaegsest mentaliteedist ja põlvkondade vahetusest , valimiste eelsesse aega jäi ka artikkel võimus ja vaimust .

Sellest, mis toimub meiega praegu, kirjutasin märtsis peale Aaviksoo märgilise tähenduse ja sügava jälje jätnud artiklit Diplomaadis... Kirjutamise pealkirjaks sai siis Saladuse reziim ja hea uus haridus Eestis.

Hea õppetund sotsiaalses kaasamises, meedias ja poliitikas. Olen eelmise nädala töö ja tulemustega rahul. Minu arvates on hariduse teemad (esialgu küll õpetaja ja koolikeskselt) päevakorras rohkem kui kunagi varem. Delfil on lausa eraldi peatükk. Tavalised inimesed saavad lugeda ja oma arvamuse kujundada.

Eraldi väärtuseks on näoraamatu lehtedele Õpetaja vääriline palk kirjutatud kommentaarid ja viited ajalises perspektiivis. See on meediaõpetajale väärtuslik materjal. Kuidas näha läbi meie tipppoliitikute demagoogia ja valestatistika, kuidas saada aru flirdist ja partei tegelikest taotlustest... oleme nädal aega harinud meie ajakirjanikke, ehk hakkavad nüüd ka sisulisemad artiklid tulema... loota ju võib, kui nad enne väljamaale ajama ei pane. Oli reportereid, kes helistasid peale intervjuud tagasi ja uurisid, kuidas väljamaale kolimine käib!

Meie õppejõududest on vist vaid vähesed näoraamatuni tee leidnud või on ka see seltskond nii vaigistatud, et ei julge iitsatadagi. Mina kutsun ikkagi -  Tule ja kommenteeri, tule ja postita oma seoses olevad uuringud ja artiklid. Tegemist ei ole ainult õpetaja palga küsimusega, räägime ju tegelikult meie hariduse kvaliteedist! Tegemist on kodanike teadlikkuse tõstmisega haridusküsimustes üleüldse.
 
Soovitan nüüd kohe valmis olla koolide massiliseks jõuga sulgemiseks. Seetõttu kutsun kodanikke, kohalikke omavalitsusi ja õpetajaid seljad kokku panema ning juba täna õpetajate palkade eest võitlema. Tõstes õpetajate palkasid tuleb riigil ka KOVile selleks lisaraha anda. Õpetaja palgad peavad tõusma nagunii, koolide uisapäisa sulgemise ja õpetajate koondamise kaudu toimub see protsess võimu ja hirmu diskursuses, mida Aaviksoo on ka ise nii ilmekalt juba eelpool nimetatud artiklis kirjeldanud.

Infokonfliktid ja enesekaitse on meie haridusuuenduse uus argipäev. Tunnismärgiks sellest on minu esmaspäevast esmaspäevani tehtud meediamaraton, et haarata inimesi FB aktsiooniga. Tänaseks on 10 356 inimest julgenud selle lehega liituda. Õpetajaid on vähe ja haridusjuhtidest ikka need samad julged hundid (Sults ja Leesi).

Küsisin hirmureziimi kohta seletust haridusministeeriumi tippametnikult, "millisest hirmust on jutt? Küllap on see seotud kohaliku omavalitsusega", arvas ta ja kehitas taaskord õlgu.

Kuidas luua sellises õhustikus usaldust ja dialoogi? Selleks on vaja kõrgemat pilotaazi... loodame, et ehk õnnestub siiski vaikselt avameelsuse ja koostöö poole edasi nihkuda. Eks võimuparteid on täpselt nii julged ülbed, kui neil olla lastakse. Mina arvan, et kodanikud peavad ise oma meediat tegema hakkama, ise oma võrgustikes infot hankima ja ennekõik tuleb saada aru, et solidaarsuses on jõud. Kui ühed tahavad palka juurde, siis ei ole see mitte teiste arvelt, vaid ühiskonna üldine elatustase tõuseb ja ka teiste töökohtade palgad peavad järele tulema.


Mingil hetkel tuleks kõikidel ennast korraks kokku võtta ja oma seisukohti avaldama hakata, siis ei saa ju Valitsuski enam vaikida. Eriliselt selge eneseväljendus viis on meeleavaldus. Kodanikud peavad hakkama ühes koos meelt avaldama, sest niimoodi edasi enam minna ei saa!

Mina ei saa aru, miks eestlane arvab, et meeleavaldus on justkui saatanast. See on huvitav sisseharjutatud vale. Meeleavaldus on inimeste tahte väljendus. Massi ainus võimalus võimule mõju avaldada peitubki hulkadeks kogunemiseks. Kui õpetaja tahab palka, siis peavad kõik õppejõud ka appi tulema. Kui õpetaja palk on 900 eurot ei saa ka õppejõu palk ju maha jääda!

Lõpetuseks:
Uus meeleavaldus on planeeritud 19. septembriks algusega 16:00 Tallinnas raadiomaja juures. Täpsemad andmed ilmuvad lähiajal fb lehel Õpetajale vääriline palk.

Ps Ilma mikrite ja telkideta meeleavalduse korraldamiseks on vaja ainult kaks tundi varem meeleavaldus politseis registreerida!

No comments: