Monday, October 03, 2011

Silmakirjaühiskonna lõpu algus

Viimased kaks nädalat jälgin hinge kinni pidades USAs toimuvaid arenguid. Kas 99% suudab tõesti viia oma sõnumi juhtiva 1%-ni? Kas demokraatiale maailmas on antud uus võimalus?


Huvi teema suhtes peaks tekkime, peale seda kui olete tutvunud demokraatia olemusega Eestis.  Ilmekaks lugemiseks on riigikogu stenogrammid eelmisest nädalast.

30 minutit jäi riigikogulastel aega "Euroopa Finantsstabiilsuse Fondi raamlepingust ja selle muudatustest tulenevate kohustuste täitmise tagamise" seaduse viimase versiooniga tutvumiseks (eelnõu muudeti kahe päeva jooksul riigikogus tunduvalt), finants- ja riskianalüüse ei olnud sellele eelnõule tehtud, kuigi reegliks on saanud, et mõjuanalüüse majandusele nõutakse isegi ühe päeva riigipühaks kuulutamisel.

Küsimusi ei esitanud keegi peale keskerakondlaste, eelnõu võeti 59 poolt häälega vastu. Kogu teema kerkis avalikkuse ette alles samal nädalal... inimesed olid massiliselt otsuse vastu.

Kelle võim Eestis kehtib? Rahval ja nende esindajatel riigikogus ei näi olevat mingit võimu.

Soovitan astuda välja Eesti massimeedia mõjusfäärist ja vaadata veidi ringi, mis maailmas tegelikult toimub. Inimesed nõuavad demokraatiat ja rahva nõudmistega arvestamist Euroopas, Aasias, Aafrikas ja USAs. Sellel nädalal on sadu tuhandeid inimesi tänavatel. 15.oktoobril on üleilmne meeleavaldus, kus nõutakse päris demokraatiat ja raha diktatuuri lõpetamist.

Euroopas algatati 30. septembril allkirjade kogumine (päästke inimesi, mitte panku - avaaz aktsioon), kuhu paari kolme päeva jooksul on oma allkirja andnud pea 350 000 inimest.   

Euroopa riigipeade kohtumise paik muudeti meeleavalduste kartuses ära. Massiselt ei olda enam nõus valitsejate valeotsuseid ja pankade miinuseid kinni maksma. Loodan, et eestlased oma rahumeelse loomusega ei hakka ainukesena seda EFSF võlga tõesti välja maksma...

Kreekas kirjutab üks inglise keeles blogija, et iseseisvus on kaotatud. IMF ja muud institutsioonid ruulivad, ühe päevaga võeti vastu kinnisvaramaks (800 - 1000 eurot per omanik) , mida 80% elanikkonnast ei suuda maksta.  Kooliõpilased on vallutanud tagasi hulgaliselt suletud koole ja nõuavad seal tasuta gümnaasiumiharidust, õpetajaid ja õpikuid. Politsei ja armee peksavad laiali rahumeelseid protestijaid, kogunemine on praktiliselt võimatu, aga inimesed on nii meeleheitele aetud, et seda tehakse kõigest hoolimata.

USA rahumeelsed protestid on Wall streedilt levinud sajasse linna üle maa. Wall streedi aktsioon on kestnud juba kaks nädalat ja eilsest on neil oma TV, sest peavoolu meedia nende kohta tõeseid uudiseid ei ole avaldanud. Vaata teleuudist sellest, kuidas "Occupy Wall street" ei ole massimeediasse jõudnud, isegi USAs.

Neil on ka oma FB leht, millel on massiliselt teateid maailmas ja USAs toimuvatest aktsioonidest.

Aga ka näiteks ka Manchesteris Inglismaal protestisid 30 000 rahumeelset inimest nädalavahetusel oma valitsuse otsuste vastu. http://www.youtube.com/watch?v=q8GAylUlIAY

Soovitan lugeda Jaak Valge artiklit "Silmakirjaühiskonna lõpu eel", usun, et siin on tõepõhi all. Väga palju sellest silmakirjalikkusest on viimastel nädalatel valguse kätte kistud ja inimesed üle maailma ei lepi enam massilise korruptsiooni ja valetamisega. 

Olen Wall streeti meeleavaldust alates selle algusest nüüd juba rohkem kui kaks nädalat tagasi jälginud, tegemist on märgilise sündmusega USA ja võib-olla ka maailma ajaloos. Loodan juba lähipäevadel kirjutada veidi pikemalt ja põhjalikumalt.

2 comments:

Evelin Tamm said...
This comment has been removed by the author.
Evelin Tamm said...

Hetkel on Kreekas õpilaste poolt okupeeritud 650 kooli.

Tänased uudised ütlevad,et politsei peksab parlamendi eest jõuga laiali õpilasi, kes nõuavad rahumeelselt platsil istudes leiba, haridust ja vabadust.

Siin on link uudisele (sh videod) inglise keeles. http://www.keeptalkinggreece.com/2011/10/03/athens-police-beats-school-students-videos/?utm_source=feedburner&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+KeepTalkingGreece+%28Keep+Talking+Greece%29

Avaaz.org on algatanud allkirjade kogumise aktsiooni: Päästke inimesi, mitte panku! Oma allkirja saab anda igaüks, kes seda õigeks peab.