Thursday, November 03, 2011

Lasteaiaõpetaja on õpetaja

Täna toimus meeleavaldus Tallinna lasteaedade toetuseks. Oluline, kuigi paljudele ilmselt ebamugav samm rahva aktiveerimise suunas. Kogunes üllatavalt palju inimesi, sealjuures oli kohale tulnud ka tuntud inimesi ja mõned kõige julgemad lasteaiainimesed. 

Minu plakatil seisis "Minimaalsete vahenditega maksimaalset tulemust ei saa!". Tulin Tallinnasse bussiga. Tulema hakkasin juba hommikul kl 7 Altjalt, Tallinnasse jõudsin kl 9.

Kella üheksast kuni kaheni käisin läbi neljast lasteaiast, mis jäid bussijaama ja Vana-Viru tänava vahele. 
 Kohtusin nii lasteaedade juhatajate, lasteaiaõpetajate kui nende vahvate abidega. Mõtlesin värskendada oma teadmisi olukorrast Tallinna lasteaedades.

Mis siis tuli uudisena?

Sain teada, et lasteaiaõpetaja abi palk on 280 eurot kätte. Selle eest töötavad rõõmsameelsed pensionäridest daamid 8 tundi päevas ja viis päeva nädalas! Ilma pensionilisata nad ilmselt oma tänuväärset tööd teha ei saaks. Jõudu ja jaksu nendele tublidele prouadele, sest ainult tänu sellistele naistele, meie tänane lasteaedade süsteem veel püsti püsida saabki!

Käisin lasteaias, kus personal töötas isegi 0,75 koormusega. Juhataja märkis, et enamik õpetajatest töötab kahe kohaga. See tähendab tegelikult, et need naised töötavad ettenähtust kaks korda suurema koormusega, sest kogu töö rühmas on vähendatud koormusest hoolimata vaja täiskoormusega töötavate õpetajatega samaväärselt ära teha. Milline on naiste tervis ja kaua niimoodi vastu peetakse on väga raske küsimus, aga seda on vaja esitada!

Kuigi lasteaiajuhatajad ütlesid kui ühest suust, et laste kohalkäiguprotsent on madal ja seega on isegi kuni 26 last rühmas täitsa normaalne, käisin ise täna rühmas, kus oli kohal 23 last ja ruumi kõikidele nendele lastele mängimiseks jagus ehk ühe ruutmeetri jagu. Lasteaiapersonal ütles, et selline arv rühmas on üpris tavapärane, aga normaalne oleks kõige rohkem 16 last.

Lasteaiajuhatajad rääkisid neljast aastast säästueelarve tingimuses kui lasteaia stagnatsioonist. Raha arendustegevuseks ei jagu, hädapärast suudetakse kuidagi ellu jääda. Haridusameti nõue, minimaalsete vahenditega maksimaalne tulemus, näib sellises olukorras lausmõnitamise või lihtsalt rumalusena.

Kriitilisi artikleid, mis räägivad olukorrast Tallinna lasteaedades (eriti just majade seisukorrast ja sanitaarprobleemidest) on Kodaniku Hääle aktiivse tegutsemise tulemusena ilmunud oma jagu. Tegemist on professionaalse ja põhjaliku tööga. Brit Kerbo ja teiste aktiivsus on imetlusväärne!

Näiteks 23. augustil ilmus artikkel pealkrjaga
MTÜ Kodaniku Hääl andis täna Tallinna linnavalitsusele üle 4433 tallinlase allkirjaga kodanike algatatud eelnõu suunata Tallinna Televisioonile eraldatud raha hoopis aastaid remontimata olnud pealinna lasteaedade investeeringuteks.

29. oktoobrist artikkel
Delfi poole pöördus Siisikese lasteiaias käiva lapse vanem, kelle sõnul said kõik lasteiaia sõimerühma vanemad kirja, milles väidetakse, et laste magamistoa seinal vohab hallitus. 
"Seda teavad vist juba kõik vanemad, millises seisukorras on meie lasteaia magamistuba. Nüüdseks on niiskusele lisandunud ka vohav hallitus, mis katab terve ühe seina. Probleemiga on pöördutud juba suvel Tallinna linnavalitsuse poole, kes lubas tegeleda sellega septembri kuu algul, aga kahjuks siiani pole midagi tehtud. Direktor on nõutu, sest lasteaial remondiks raha napib. Ja üksnes iluremondist siin ei piisa." kirjutab lapsevanem Delfile.

 Tänast meeleavaldust kajastas näiteks ka  Eesti Rahvusringhääling 
Meeleavaldajad nõudsid täna Tallinna linnavolikogu ees lisaraha pealinna lasteaedade remondiks. Volikogu arutab kodanike algatatud eelnõu, mis annaks Tallinna TV rahastamiseks ette nähtud 1,9 miljonit eurot lasteaedadele.

Lasteaiaõpetajate palkadest rääkis Indrek Tarand, kes rõhutas, et juba vanasti öeldi operetis: lapsed on meie kalleim vara.

"Küsimus on selles, et me viime hommikuti oma kõige kallima vara inimeste kätte, kes saavad suhteliselt nadi palka. Seda ma ütlen suhteliselt positiivselt veel, teglikult tuleks väljenduda palju kurjemini," lausus Tarand.

Meeleavaldusel kohtusin ka südikate lasteaiaõpetajatega, kellega juttu jätkus kauemaks. Otsustasime luua facebooki kogukonna "Lasteaiaõpetaja on õpetaja". Nagu mõeldud nõnda tehtud. Nüüd on leht juba valmis ja esimesed liitujadki olemas. 

Lehe eesmärgiks on luua avatud foorum lasteaiaprobleemide arutamiseks ja lasteaiapersonali ühendamiseks. Vaikides kannatamise aeg lasteaedades on läbi, nüüd on tegude aeg!

No comments: