Friday, December 02, 2011

Kapitalism on hea, pangandus veel parem - Swedbank on majandusõpetajate uus koolitaja

Kapitalism on hea, pangandus veel parem – Õpetajate Lehe päevateemana. Kuhu edasi?
„Kapitalism on hea, raha ja pangandus veel parem – niisuguse sõnumi edastas TTÜ rahanduse ja panganduse professor Enn Listra 24.11 Tallinnas majandushariduse konverentsil õpetajatele, et need annaksid selle edasi õpilastele.“ kirjutab Karl  Kello tänases Õpetajate Lehes.

Näib, et Swedbank on võtnud õpetajate koolituse oma südameasjaks.  Selleks korraldati eraisikute rahaasjade teabekeskuse poolt konverents „Majandushariduse mõtted ja võtted”. Konverentsil jagati ideid, kuidas finantsteemasid huvitavaks ja mõistetavaks muuta. Kello kirjutab, „Pankade jaoks on klientide finantskirjaoskuse taseme tõstmine muidugi eluküsimus, aga samavõrra tähtis on see eraisikute jaoks.“
Ilmselt just tänu sellistele Eesti inimesi toetavatele aktsioonidele on Swedbank kuulutatud kogunisti Eesti kõige vastutustundlikumaks ettevõtteks.  Milline iroonia...
E24“ portaalis 29. novembril avaldatud artiklist loen,  Swedbanki jätkusuutliku ettevõtluse ja koostöösuhete juht Maris Ojamuru sõnul on saavutatud tulemus indeksi esikohal kinnitus sellele, et ettevõte on õigel teel. «Swedbanki prioriteediks on olnud panustada oma tegevusega ühiskonna arengusse ja usaldusväärsesse kliendisuhtesse, lisaks ka selle temaatika edendamisse teiste ettevõtete seas,» lisas Ojamuru.
Samal ajal kui Ameerika Ühendriikides levib võitlus inimeste kodudest välja tõstmise vastu (vt näiteks artiklit Occupys next frontier: foleclosed homes), valmistatakse ette kampaaniat 6. detsembriks,   annavad Eesti inimesed oma kodud rahulikult pankadele tagasi, Swedpangale auhinna ja kutsuvad ta lastele raha teemalisi loenguid pidama.  Märke Eesti kodudest, kust inimesed on välja tõstetud võib näha näiteks sellelt kodulehel www.haamer.ee.
Äripäeva majandusuudistest loen uudist, kus Swedbank näitab hoopis teist palet. Artikli pealkirjaks on SWE: Kinnisvara ost jääb julguse taha... „ Selle aasta üheksa kuuga pole tehingute maht kinnisvaraturul võrreldes eelmise aasta sama ajaga kasvanud, küll aga on tõusnud ruutmeetrihind - 11 protsenti. Eluasemelaenu võtmine aga on Tuki sõnul tõusuteel, kusjuures kasv kiireneb. Panga eluasemelaenuportfell aga väheneb ja et vähenemine peatuks, peaks kodulaenude müük suurenema lausa 15-20 protsenti.

Swedbanki hinnangul on Eesti inimeste laenuvõime 7 miljardit eurot, majapidamiste võetud laenude jääk on aga ligi 500 miljonit eurot.“
Swedbanki inimesed arvavad, et inimestel on laenuvõimet küll ja küll. Ole vaid mees ja suuda kartused hajutada. Miks mitte kasutada oma müügi suurendamiseks koole ja lasteaedasid? Pealegi tuleb Swedbankil kasumi suurendamiseks kiirelt oma laenuportfelli kasvatada ja koguni viiendiku võrra. Seda ilmselt nõuavad Eesti pangainimestelt Rootsi ülemused. Kas tõesti iga hinnaga?
Äripäev kirjutab oktoobris, et Swedbanki Eesti üksuse kasum kolmandas kvartalis oli 63,1 miljonit eurot, võrrelduna 42,3 miljoni euro suuruse kasumiga aasta tagasi. Kasum enne laenukahjumeid suurenes 7,4%, võrreldes sama perioodiga aasta tagasi.
Sealjuures on sama artikli andmetel Swedbanki tulude suhe kuludesse 0,39. Mis see pank siis ikkagi on, heatagevusega näib siin vähe ühist olevat. Pangadusprofessor Listra üleskutse kõlab kui kutse luua pankadele õpetajatest müügivõrgustik ja värvata lapsi juba koolipingist.  Jutt sellest, et raha ja pangad on parim, mis leidub, on tänaste majandusarengute valguses tülgastav ja lausa kuritegelik.
Minnes nüüd Õpetajate Lehe artikli juurde tagasi:
Swedbanki järgmise aasta finantshariduse õppematerjalide konkursi teemaks pakkus Riigor positiivsete lugude ja huvitavate ülesannete andmepanka. Sinna võiks lisada intrigeerivaid küsimusi, näiteks mitu liigutust kulub ühe miljoni teenimiseks, kui ühe euro saab teha kaheks ühe liigutusega? (Õige vastus: 21.)

Milliseid väärtusi tahame oma lastele õpetada? Iga kord kui mõni haridusinimene julgeb mainida kristilikke väärtusi või usuõpetust, siis tõuseb avalikkus tagajalgadele ja hakkab kohe maast viskamiseks kive korjama. Samal ajal korraldatakse kõikide rahulolevate pilkude all konverentse, kus peetavad arutelud on kordades religioossema sisuga. Mina ei tahaks, et küsimused stiilis a la „mitu liigutust kulub miljoni teenimiseks“ ja suurfirmade kaubamärgid risustaksid minu lapse haridusteed.  Mulle näib, et õpetajate koolituse turu uus tegija on hunt lambanahas.  

2 comments:

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

Minu meelest Bioneer on Swedpanga häälekandja.Nad aina propageerivad tasuta töö tegemist ja just monetarismi teenimist tasuta.

elektritsaabtasuta.blogspot.com said...

Hariduse omandamine on üles ehitatud sedasi,et lastest kasvaksid tarbijad aga mitte inimesed:
http://elektritsaabtasuta.blogspot.com/2010/09/haridus-on-koige-olulisem.html
http://elektritsaabtasuta.blogspot.com/2010/06/normaalsetes-riikides-korgharidus-ja_29.html

Ken Robinson says schools kill creativity

http://www.ted.com/talks/lang/eng/ken_robinson_says_schools_kill_creativity.html
Kes ei häbene eksida sellest saab edukas inimene:
http://elektritsaabtasuta.blogspot.com/2011/03/kes-ei-habene-eksida-sellest-saab.html