Saturday, April 21, 2012

Kohtumised Läänemere kaldal: Miha Pogacnik ja WeSea

Kaks nädalat tagasi osalesin seminaril, mille korraldajaks oli YIP grupp Järnast: Philip Stoll (Saksamaa), Tanja Zuur (Austraalia) ja Jonas Darin (Rootsi) ehk ühise nimetajaga WeSea. Noorte jaoks on Läänemere piirkonna uuenemise toetamine omamoodi väljakutseks. 

“We believe that the Baltic Sea region offers a concrete and exciting challenge – one of today’s most inviting playgrounds for change. Imagine, if the healing of this organism would be taken up by society as an interdisciplinary ‘art piece’, a great community engagement. The sea invites, we host, connecting people and imaginations. Action is needed. This region has a task for the world.”
Philip Stoll and Tania Zuur

Sain kutse seminarile:
A Call for Creative Minds
 
“Co-initiating & Designing”
 
Goal: to design a creative and dynamic infrastructure for actions in the
Baltic Sea region out of a contextual understanding of the problem and
challenges the sea is facing.
 
The first TimeFrame is from the 2nd to the 5th April and has a theme:
“Co-Initiating & Designing”. WeSea especially invites trained
facilitators, network representatives, social innovators and
entrepreneurs to co-create and host the spaces that will make the
work over the year possible.
 
In a creative working environment we will immerse ourselves into the problem, share expertise, explore creative ideas and implement a working structure and strategy for future TimeFrames.
 
Specific questions:
● What structure is required for creative, sustainable and effective solutions to clean the Baltic Sea?
● How can new relationships across sectors and disciplines be possible?
● What would support the exchange of experience and knowledge between younger and older generations
● What infrastructure is needed to support local initiatives and large scale actions for the Baltic Sea?
● How can new opportunities be created for young entrepreneurs who want to make a positive change in the world?
● How can the working structure support a personal transformation experience?

Ja tõepoolest! Loovaid inimesi tuli kokku üle Euroopa. Kokku oli meid vast 40-50 ringis. Mitmed tegid ettekande, nt Beras projekti teadusjuht Arthur Granstedt,  Transition liikumise üks eestvedajate Rootsis Peter Hagerrot, norrakas Elisabeth Brockfield, kes tegeb biodünaamilise põllumajanduse võrgustikega, Sofi Gerber, uurib Lääne ja Ida identiteete, Miha Pogacnik tegeleb kunsti integreerimisega teistesse valdkondadesse jne. Teiste hulgas, siis tegin lühikese ettekande ka mina. Rääkisin tranformatiivsest õppimisest raudse eesriide langemise kontekstis:)... 

Miha tegi esimesel õhtul lühikese ettekande U-teooriast viiulil. Bachi muusika muutus õppimiskõveraks, kuulasime suud ja silmad pärani, ettekanne oli niivõrd kaasahaarav, et hingamiseks ei olnud võimalust. Imetlusväärne mees! Tohutu energia ja pulbitsemine. Tegin temaga kolmandal päeval intervjuu, loodan selle peatselt ka eesti keelde kirjutada. Tõesti inspireeriv kohtumine!Miha on kunstnik, kes 80ndate lõpus korraldas suuri ringreise Ida-Euroopa riikides, mis eelnes Berliini müüri langemisele. Temaga koos esinesid sajad muusikud, korraldati tohutult menukaid kontserte ja kohtumisi. Muuhulgas ka Eestis. Miha kutsus mind osalema oma sellesuvisel suursündmusel Sloveenias, kus põhiteemaks on polüfooniline euroopa identiteet. Hetkel olen veel kõhklev, aga mine tea. Sloveenia on minu jaoks alles avastamata maa, üks vähestest paikadest Euroopas, kuhu ma veel sattunud ei ole... 
Üritus kestis neli päeva, viimaseks päevaks oli suhtlemisest nii väsinud, et otsustasin koju jääda ja lihtsalt voodis vedeleda. Pidin samal ajal juba ju ka Saksamaale Freiburgi intuitiivpedagoogika koolitusele minekuks valmistuma hakkama. 

Mis siis minu jaoks kõlama jäi?
Säästva arengu põhiliseks piduriks on inimeste ego-st lähtuv olemisviis. Egost tekivad erinevad hirmud ja suhtlemistakistused. XX sajandit on ju kutsutud ka ego-võidukäigu sajandiks ja asja eest. Milliseks meie mõtlemine ja käitumine ja tunnetus XXI sajandil transformeerub, see on alles kujunemas, aga esimesed selged märgid muutusest on juba nähtavaks saamas. 

Kogu ürituse kestel keskendusingi küsimusele: What is beyond of the obvious? Mis on see, mis on silmale nähtamatu, mis on kõige olulisem? 

Varjupoolsete märksõnadena koorusid välja: GUILT, BLAME, FEAR FOR THE SELF.

Ettepanekutena: SIMPLICITY (lihsus) ja HEALTHY BALTIC CULTURAL IDENTITY

What is my responsibility? (Mis on minu ülesanne?)

Mõtlesin ehk kunagi sellest ühe artikli kirjutada. Kui aega jääb ja teema on minu jaoks endiselt aktuaalne, siis ehk kirjutangi. Esmalt püüan oma pooleliolevad intervjuud lugudeks valmis kirjutada.

Saksamaal Freiburgis toimunust loe juba järgmisest postitusest...


Mica intervjuu inglisekeelne versioon ilmub esmalt minu kõige värskemas blogis Intuitive Pedagogy Journal, kuhu ootan ka teiste uudiseid ja kaastöid.

Foto: Thijs Moonen

No comments: