Monday, September 24, 2012

Tulevikufoorum

Valmistan ette loenguid-seminare Oslo õpetajateseminari magistrikursuse tarbeks: "Sustainability and Transformative Education", "Intuition and Learning", "Reflective Writing" jne. Eriliselt näen vaeva säästva arengu teemaga. Kuidas panna kokku ülevaade, mis suudaks inspireerida ja ärataks inimestes kujutluspilte, soovi midagi ise ära teha?

Materjale sh ka uuringuid on väga palju ja vastuolulisi. Tegemist on tõeliselt huvitava ja mitmekülgse teemaga. Olen nende küsimustega tegelenud juba aastaid, järjest enam iseenda elus muudatusi tehes ja oma maailma nägemise viisi avardades... Kuidas aga pressida kümme aastat kestnud protsess nüüd mõnda loengusse, seminari nii, et osalemiskogemus oleks tõepoolest väärtuslik? Milline väljakutse!

Laupäeval jõudsin Norrast oma Rootsi koju ja leidsin eest ühe väga huvitava raamatu, mille juba nädalaid tagasi tellinud olin. Peter Hay "Main Currencies in  Western Environmental Thougt" (2002). Minu arvates on selles raamatus põhilised arengud päris hästi välja toodud, kuid kogumik on koostatud juba kümme aastat tagasi. Kus asume täna, kas oleme pikkade sammudega edasi astunud? Minu arvates pigem mitte... tammume juba aastaid samal kohal, kust edasi paistavad ainult tupikteed. Hästi tuliselt ja kriitiliselt kõneleb sellest ühiskondlikust tupikust kaasaja üks huvitavamaid vasakpoolseid mõtlejaid ja filosoofe Slavoj Žižek.  Eestis on vasakpoolsus muidugi äärmiselt ebapopulaarne. Mõnikord olen mõelnud, et ilmselt annaks psühhonalüütiline lähenemine meie poliitilise välja kriitikutele huvitavaid võimalusi. Minu arvates on ilmselge, miks tänased liidrid keelduvad kapitalismi negatiivseid arenguid kriitiliselt vaatlemast. Sellest lähemalt ehk edaspidi...

Tundub, et valitsuskabinetis mõeldaks ainult neoliberaalses paradigmas ja siin pean nõustuma Žižekiga, et need nn "neoliberaalsed" valitsused loovad palju suuremaid kontrollimehhanisme kui nende äärmusliku "vabaduse"retoorika arvata lubaks. Seega "vabaduse" plakati varjus liigume järjest suurema süsteemse bürokraatia ja institutsionaliseerituse poole, üksikisik on aina enam kui mutter masinavärgis, moondunud võiks isegi öelda, et robotlikuks. Tegemist on libaneoliberaalsusega, mille varjus kapital otsustab, kus ja mida tehakse. Sellised poliitilised arengud eiravad meie ühishuvi eelistades väheste isiklikku materiaalset kasu. Läänelik demokraatia on muutunud sarkastiliseks perverseks muigeks, poliitika kui kõverpeegel, kust meile vaatavad vastu koledad amoraalsed lõustad.  

Heaks näiteks Eesti poliitika absurdsusest on Urmas Reinsalu avaldus Delfis, kus ta ütleb:
Inimeste madal sissetulek on meie tänane probleem number üks.
Loomulikult on see lause puhas tõsi, kuid lahendused, mis välja pakutakse on naeruväärselt tagasihoidlikud võrreldes olukorra drastilisusega. 4,4% avaliku sektori töötajate palkade tõusuks ei suuda katta isegi suuremat osa hinnatõusust tekkinud palgalõhet, rääkimata reaalpalkade tõusust avalikus sektoris. Seega asuvad poliitikud tuld kustutama siis, kui maja juba suurtes leekides ja kruusikesest veest selle kustutamiseks enam ei piisa. Plaanid sõnastatakse valijatele sobivaks, kuid reaalset tegevust jätkatakse varasemal väliskapitalist juhitud kursil.

Mis mind tegelikult sundis kirjutama oli Subversive Festival Horvaatias, mis toimus juba mais, kuid mina leidsin videod toimunud sessioonidest alles eile. Tundsin vajadust sellest veidi kirjutada ja oma leidu teistega jagada. Minu arvates võiks selline piirkondlik tulevikufoorum toimuda ka Läänemere kaldal ühendades paljusid erinevaid inimesi ja ideid.
The 5th Subversive Festival is the combined name for:

-the Subversive Film Festival which will take place alongside a Film theory school which goes by the name of Europa incognita, from the 5th to the 12th of May in the cinemas Kino Europa and Tuškanac
-an international conference named The Future of Europe which will take place from the 13th to the 19th of May in Kino Europa at which leading stars of the local and international intellectual and activist scene will gather, such as Slavoj Žižek, Samir Amin, Tariq Ali, G.C. Spivak, Michael Hardt, Gianni Vattim, Stéphane Hessel and many others

-the Subversive Forum – a platform for alternative social mobilisation which will take place from the 14th to the 18th of May in the Zagreb Youth Theatre (ZKM). Panels and round tables will be organised with over a hundred participants coming together in order to discuss the question of the future of Europe and the possibilities of struggle for the common good 
Teiste hulgas leidsin sealt ka huvitava paneeli, mille pealkirjaks oli "The Crisis in Europe". Paneelis tõlgendatakse Euroopa kriisi vasakpoolsest reaktsioonilisest vaatenurgast, sealjuures ei jää kriitikata ka sotsiaaldemokraatlikud softpoliitikud jms.Millal hakatakse Eestis Euroopa tulevikust avatult ja sisuliselt rääkima? Praegu kehtiv hirmu- ja alaväärsusdiskursus sellele diskussioonile kaasa ei aita. Võib-olla toimub kusagil midagi, lihtsalt mina olen selle maha maganud? Horvaatias toimunud Balkani riikide ühisfoorum igatahes väärib tähelepanu ja järele tegemist ka siinkandis.

No comments: