Sunday, December 09, 2012

tagasi hariduslisti ehk üks tont käib mööda Euroopat


Mehed arutavad majanduse asju. Naised on targu vait ja koovad taustal labakindaid. Eesti elu, aga stseen ise on justkui klassikalisest vene romaanist välja hüpanud.

Ka majandusteaduslikke väiteid on klassikalisi:

Raivo Juurak kirjutab: "Üks tont käib mööda Euroopat - see on turbokapitalism."

Vaimukas ja ilmekas. Illustreerib sealjuures ka meie arusaamise piiratust. Siinkohal ei ole minu kriitika suunatud Raivo Juuraku vastu isikuliselt, vaid püüaksin luua mõne pintslitõmbega pildi sellest, miks valime ikkagi hoolimata kõigest reformareid ja teisi ägedaid "liberaalseid" "majandus"mehi (jutumärkides sõnad on öeldud iroonilise muigega, iroonia tagamaade selgitamiseks oleks vaja pikemat kirjatükki, milleks praegu kahjuks aega napib, sest ilm on liiga ilus ja kohe lähen suusatama).

Seda konkreetset tondijuttu oleme küll kuulnud nõrkemiseni. Millest see lugu siis kõneleb? Minu vanustele on tegemist ajaloolise liialdusega. Omamoodi huvitav kirjanduslik keerutus, kuid ei midagi vaimustavad. Emotsiooni ei tule. Leian guugeldades selgituse (suunatud eelkõige noorematele listilistele):

" "Üks tont käib ringi mööda Euroopat - kommunismitont!" Nõnda alustasid "Kommunistliku partei manifesti" kaks habemikku noormeest 1848.a. Marxi ja Engelsi manifestis olid esmakordselt välja kuulutatud peaaegu 150 aastat maailma hullutanud maagilised mõisted - vabadus, võrdsus, vendlus! Nende sõnadega huulil tõusid barrikaadidele sajad tuhanded töölised üle kogu Euroopa ja revolutsioonidelaine põrmustas nii mõnegi pehkinud monarhia." Valter Sääsk 2003 Eesti iseseisvuskonverentsil Paides.

Viitest saame järeldada, et hr. Sääsk alustas sama motiiviga, kui hr. Juurak rääkides Eesti vabadusest. See ongi võti.

Olen viimased paar kuud tegelenud peamiselt sellega, et nende tondijuttude tagamaadest täpsemat pilti saada. Poolteist nädalat rahvusraamatukogus, lisaks erinevad allikad nagu näiteks "Eesti rahva kannatuste aasta" 1943.aastast jne, dokumetaalkaadrid, mis on kättesaadavad Eesti Filmiarhiivi digifonoteegist ja ETV dokumentaalid küüditatutest ja esimeste nõukogude aastate teistest õudustest.Vaatasin läbi ka kõik "Tuulepealse maa" osad, so kuidas meile eestiaegset elu ja nõukogude korra algusaastaid presenteeritakse.

Peale nende allikatega töötamist langesin täitsa sügavasse kurbusesse. Kunagi kirjutasin luuletuse vaikivate vanaisade ajastust, seal on see kurbus sõnadesse pandud.

Reformierakonna juhatuses minu vaikivaid vanaisasid ei ole. Seal ruulivad mehed, kes kuuludes tähtsatesse partei- ja riigivalitsusorganitesse ässitasid KGB koerad Eesti inimeste kallale... inimesed, kes maanduvad alati jalgadele... aga ka nemad on inimesed, kes tahavad kuidagiviisi ära elada ja olemas olla. Ansip on samuti lihtsalt inimene, kes praegu ilmselt juba pikkisilmi ootab jõulusid pereringis ja jõuluvana. Kahjuks ei ole tal nagu ka paljudel teistel nõukogude aegsetel politrukkidel (hiljuti just sain selle sõna tõelise tähenduse selgeks...) õnnestunud unustada või peast pühkida neid tuhandeid nippe ja tehnikaid inimeste mõjutamiseks ja manipuleerimiseks, mida parteikoolis tundide kaupa pähe sai tuubitud. Ja sellest on kahju. Seetõttu elaksime justkui ikka samas ajas ja käitumiskoodeksis.

Maailm ei ole ainult punane ja valge, sotsialism ja kapitalism, lollid ja targad...

Maailm on värviline.
 
Kahjuks elavad paljud meie juhid ja õpetajad alles selles must-valges maailmas, kus värve ei ole. Kahjuks. Kahjuks tehakse ka valitsuses otsuseid sageli selles must-valges skaalas. Arvan, et sageli mitte teades, miks. Iga punane on täna ju valgemast valgem. Seega on kõik vähegi punakamad otsused keelatud. Nii kannavadki "punase" Rootsi pangad Eesti rahva raha oma aktsiaomanikest pensionäridele. Need pensionärid on taibukalt korraga nii punased kui kollased. Nende vanaduspõlv on kindel.

Hariduslistis ajab eesti mees majandusjuttu. Naised, aga koovad samal ajal sokke, justkui nendesse kogu see majanduslora ei puutukski.


...lähen suusatama, väljas on imeline talveilm ja lumi sätendab päikese käes...

Lisaks:
Vaata ERR digiarhiivist 2010.aastal Siberis filmitud dokumetaalfilmi 1941.aasta juuniküüditamisest pealkirjaga "Mälestuste jõgi". Tol korral viidi loomavagunites Eestist Siberisse 11000 meest, naist ja last.
Filmi näidati ETV-s 2011. aastal kui kohutavast sündmusest möödus 70-aastat.

Kuula raadiosaadet "Mõisavalitseja tütar" aastast 1993. Rõõmussaar Erika räägib oma 17 aastat kestnud elust Siberis.

Loe veel:
V.I.Lenin haridusest, kasvatusest ja õpetajatest
L. Türnpuu kasvatusprotsessi efektiivsusest aastal 1967
Oleme tagasi alguses

No comments: