Wednesday, January 30, 2013

Alma Ostra-Oinas "Naiseks kehastunud revolutsioon"

Imbi Paju postitas täna mulle kaks väga mõjuvat viidet, mida otsustasin ka siin jagada.

Esiteks on ETV "Ajavaod" 20.05.2012 saates  rääkinud Eesti ühest tuntuimast naispoliitikust Alma Ostra-Oinasest (1886 - 1960), keda Eduard Laaman on nimetanud "naiseks kehastunud revolutsiooniks" pidades silmas tema 1905.aasta revolutsiooniaegset tegevust.

Alma Ostra-Oinas oli meie vähestest naistest, kel õnnestus suurde poliitikasse välja jõuda. Ta kuulus sotsiaaldemokraatide parteisse. Soovitan vaadata temast tehtud saadet, lugeda kõrvale ka Marta Lepa mälestusi revolutsiooniaastatest.
Ühel külmniiskel hilissügise päeval ilmus äkisti Alma Ostra minu tuppa. Ta oli Londoni kongressilt tagasi jõudnud. Ei olnud tal ka isu jääda väljamaa emigrantide sekka “logelema.” Peterburis võis ikkagi midagi ära teha, vähemalt ise õppida ja ka midagi teenida oma ülespidamiseks, mis juba väljamaal oli peaaegu võimatu. Eriti meie revolutsionäärele, kel peale revolutsiooni polnud seni teist kutset valitud. Venemaal – vähem kultuurilisel maal olid nõudmised väiksemad ja võis mõne võõra keelega ikkagi midagi leida.
Ta asus minu pisikesse üliõpilastuppa ja me jagasime kõik teineteisega, mis meil oli, koguni riideid. Olime ses suhtes vähemalt veel idealistid.
Meil tuli õige napilt elada; sest mul oli kindel kuuraha kodunt saadetud – 15 rubla kuus, aga sellest tuli 12 rubla korteriks kulutada; A. Ostral polnud mingit kindlat sissetulekut. Aga see tegi meile kõige vähem muret, olime harjunud loobuma kõigest, mis mujal seltskonnas mängis suurt osa, oli suurte murede põhjuseks. Me leppisime väga hästi kahe peale kokku ühe portsjoni lõunaga üliõpilaste söögimajas; ei olnud näljased ega kurvad sel puhul, ja soolaga riputatud kuiv leib tee kõrval õhtul maitses üsna hea. Kui ainult niipalju raha jätkus, et oli võimalik leiba osta.
Meie huvid ja kõneained siiski selle leiva ümber ei keerelnud. Meid huvitasid kõik teised – “vaimlised ja psüholoogilised küsimused” ja ained, mida õppisime. A. Ostra hakkas end küpsuse eksami vastu valmistama, aga selle kõrval tuli meil teenistust otsida. Saadi mõned tunnid ja vahel ka juhuslikku tööd, ning meil oli võimalik koguni lõpuks oma pisikese toa suurema vastu vahetada.
Allikas: Lepp, Marta. 1905. aasta järellained. Tallinn : Varrak, 1923, lk. 123-124.
Asjaliku kokkuvõtte Alma Ostra-Oinase eluloolistest andmetest ja poliitilisest tegevusest (koos väljavõtetega tema kõnedest jms allikatest) leiab Eesti Rahvusraamatukogu uurijate koostatud ülevaatest.

Teiseks nimetas Imbi Paju mõningaid naisi, kes inglise keeles eesti naiste kohta kirjutavad. Mõtlesin need nimed siia ülestähendada. Leena Kurvet-Käosaar, Maria Mälksoo, Tiina Kirss ja Imbi Paju ise loomulikult.

Leena Kurvet-Käosaar on kirjutanud huvitavaid kirjandusloolisi artikleid mh ka omaeluloolisusest Eesti kirjandusloos.  Kuna olen naistelt leidnud väga palju nende endi kirjutatud elulugusid, siis plaanin sellel teemal kirjutada edaspidi lähemalt. Enamus naistest kirjutab ka oma kooliaastatest jms.

Loe ja kuula lisaks:
http://evelintamm.blogspot.se/2012/12/marta-sillaots-naistest-ja-loovast.html
http://evelintamm.blogspot.se/2013/01/eesti-odedele-kodumaal-minni-kursk.html
http://evelintamm.blogspot.se/2012/06/aratus-naised-elise-ottesen-jensen-ja.html

No comments: