Thursday, June 27, 2013

Postmodernismist Altja luulekuuri ja intuitiivpedagoogikani

Niisiis, tagasi Norrast läbi Rootsimaa ja Soome Eesti suvesse.

Norras rääkisin seekord postmodernismist ja kasvatusteaduslikust uurimusest. Teema on pikk aeg lühike... nagu ikka.Peale seda saabuski suvi. Purjetasin Foucault elulooga seotud Uppsala ülikoolilinnast kodusadamasse Stockholmi lähistel Solvikis. Sealt edasi paari päeva pärast suure laevaga Stockholmist Helsingi kaudu Tallinnasse. Tõepoolest põnevad hetked - Oslo laht, Mälare järv ja Rootsi sisemeri, sealt edasi Stockholmi ja Helsingi saarestik ning saabumine Tallinnasse. Nüüd juba mitmendat päeva Altjal Lahemaal, kus meri otse aknasse paistab.

Valmistun Tiiu Kuurme korraldatud Pestalozzi seminariks. Viimased neli aastat olen igal suvel temaga koos üht-teist ettevõtnud. Minu teemaks on seekord hariduse eesmärgid ja eeldused Pestalozzi järgi ja intuitiivpedagoogika. Põhiliselt olen lugenud Goethe "Fausti" Sanga tõlkes ja nüüd alustasin juba mitmendat korda Foucault "Hulluse ja arutusega" (selle eesti keelne tõlge on parim puhkus vaimule!). Ettevalmistustöö käib ja mõtted kogunevad.

Eestis on huvitav olla. Jaanituli ja külauudised. Suvised sebimised ja lämbe äikese-eelne olemine. Eelmisest aastast alates korraldan Altjal luuleööd, seekord siis kolm päeva luulekuuri 19.-21.juulil. Andres Ots ja Siiri Veensalu on lubanud tulla ja mitmed teised. Laupäeval 20. juuli õhtupoolikul on Altja neeme paadikuurides kõikidele avatud luuleöö, kus vabas vormis esitatakse luulet ja muusikat.

Luulekuuri uudised on põhiliselt Loov ja Vaba lehel ning näoraamatus. Kõik on loomulikult oodatud osalema!

Juuli viimasel nädalal algab intuitiivpedagoogika taaskordne suvenädal Solvikis. Seekord on tulijaid jälle üle terve Euroopa ja isegi väljaspoolt. Korraldamine on juba teist aastat minu õlul. 29. juulist kuni 4. augustini toimuvad laulmise, improvisatsiooni, maalimise, mängimise ja liikumise õpitoad õpetajatega Rootsist ja Saksamaalt. Eestist on alati hulgaliselt osalejaid olnud, nüüd, kui ka siinmail kursust korraldatakse, on osalejate arv vaikselt vähenemas. Ürituse kohta leiab lisainfot Intuitive Pedagogy Journalist või kursuse kodulehelt www.eduintu.eu.

Kes teeb, see jõuab. Kuusalu, Kolga 1897: Midä kuer päiväl haukub, sidä ööse uines nägeb. (Rahvaluule arhiivist)

No comments: