Thursday, September 05, 2013

Ei Tuumajaamadele! Tuumaenergia ja võim.

Juhtusin Eestis televiisori ees olema, kui 11. märtsil 2011. a. Jaapani rannikust esimene tsunaamilaine üle läks. Vaatasime emaga CNNi otseülekannet ja hiljem kordust, mis ikka ja jälle näitas samu helikopterist võetud kaadreid looduse ülemjõust ja inimese jõuetusest selle ees. Kuigi mind Aasia riikidega midagi eriliselt sidunud ei olnud, tundsin sügavalt kaasa jaapanlastele, kes taaskord pidid rahvana tõsise katsumuse läbi tegema.Samas uudises edastati, et tuumaohtu ei ole. Jaapani valitsus ja tuumajaamade omanikfirmad kinnitasid kordamööda, et olukord on absoluutselt kontrolli all, mõõtmised näitavad, et radiatsiooni ei ole. Mingit ohtu tuumakatastroofiks ei ole. Siiski oli aimata halba.

12.märtsil näitas BBC uudist plahvatusest Fukushima tuumajaamas. Ma ei olnud üllatunud. Soovitan kuulata eksperdi arvamust. Eksperdi esimene mõte on, et tegemist on millegagi, mis ilmselt ei ole seotud radioaktiivsusega. Mehe usk tehnoloogiasse on imeline. Samal ajal näidatakse distantilt filmitud kaadreid tuumajaama plahvatusest. Näha on, et massiivne plahvatusega kaasas käiv tolmupilv lendab laiali kogu tuumajaama ulatuses. Mees kokutab, kuid sihikindlalt eitab võimalust, et tuumajaam võiks kuidagi ohtlik olla.Sellised intervjuud ja juhtumid panevad tõsiselt küsima, keda saame kodanikena usaldada. Kaine mõistus oleks soovitanud kõikidel kohalikel kohe peale maavärinat ja sellele järgnenud tsunaamit asjad pakkida ja maailma teise otsa põgeneda. Valitsus kinnitas, et muretseda pole vaja, inimesed jäid paigale.

Eestlastel on kogemus nõukogude ajast Tšernobõli jaamaga. Paljut, mis tollal juhtus varjati kiivalt, otsustajad püüdsid asjaolusid maha vaikida ja pehmendada. Soovitan vaadata BBC filmi, kus Tšernobõli katastroofi järgseid mõjusid ja otsustajate käitumist kriitiliselt vaadeldakse. Tšernobõli kogemuse baasilt jälgisingi Jaapani sündmuste käiku suure tähelepanuga.Viimastel nädalatel on kasvanud uudiste hulk, mis viitavad, et tuumakatastroof Jaapani rannikul ei ole sugugi läbi. Selgub, et Fukushima tuumajaamast lekib igapäevaselt alates katastroofi päevast märtsis 2011.aastal tohututes kogustes radioaktiivseid aineid ookeani. Sarnaselt Tšernobõliga on valitsuse esimeseks mureks olnud katastroofi ulatuse kinnimätsimine ja inimeste õigustatud paanika maharahustamine. Paljud teadaanded on eksitavad või lausvaled.

Pildilt on näha, et kiirguskahjustus levib Kanada ja USA rannikuni välja. Kogemus Tšernobõliga tõestab, et selline radioaktiivsete ainete kandumine mõjutab piirkondi veel aastakümneid. Üheks tõendiks on Tšernobõli järgsed vähiuuringud Skandinaavias.

Kuid mõju ei ole ainult inimestele, radiatsioon ehk maakeeli kiirgus avaldab mõju kõikidele elavatele organismidele. Kahjuks on eesti keelne vikipeedia selle teema lahtiseletamisel rohkem kui tagasihoidlik, kuigi jutud kohaliku tuumajaama rajamisest käivad juba aastaid. Ilmselt leidub siingi väga palju neid, kes tuumaenergiat endiselt igasuguse alternatiivenergiaga kõrvutavad ja ei mõista ohtusid adekvaatselt hinnata.

Eilsed uudised Jaapanist Fukushima rannikult on taaskord täiesti šokeerivad. Tuhanded kiirituse tõttu surnud vaalad on uhutud randa. Jaapani valitsus vaikib, meedia vaikib. Inimestele on öeldud, et muretsemiseks pole põhjust, radiatsiooniprobleemi ei eksisteeri. Tegelikkuses aga lekib igapäevaselt merre tuhandete tonnide kaupa järjest uut ja uut surmavalt ohtlikku vedelikku.
Local residents claim they were told not to worry as the nuclear plant was brought under control shortly after the March 11, 2011 incident and there was little to no radiation concerns. 
Meedia aga vaikib. Uudised levivad blogide kaudu, kodanikest isehakanud ajakirjanike kaudu. Kohal viibinud ajakirjanik rääkis teadlastega, kellega rannas kohtus.
Reporting from the village of Fukushima I was shocked to find on my arrival that hundreds of whale carcasses were found along the beach early this morning which now extend up and down the shore as far as I can see.
The scene is absolutely devastating especially since no word of this latest crisis has been reported to the Japanese people or to the rest of the world. In fact the Japanese government has remained silent about today’s latest events.
But what I’m hearing from experts and scientist here today is that they estimate 219,000 tons of nuclear waste has leaked into the Pacific Ocean over the past two years which up until 14 days ago TEPCO had kept a secret. After it was reported that at 300 tonnes (300 long tons; 330 short tons) of “heavily contaminated water” has been leaking from a storage tanks into the ocean daily. They also state the ground water in the region has been contaminated with high levels of radiation, but since the government stepped in to take control of the site relieving TEPCO the government has said little about the events taking place here.
It is an outrage for the government to remain silent. Two scientist I spoke to on the beach tell me maybe the government has been silent because no one can yet begin to image the impact this debacle will have locally as well as globally. Scientist on the site admit this is a major event but they too can only speculate on what will come tomorrow.
Mis võiks olla põhjuseks, et Jaapani valitsus vaikib? Miks ei hoiatata inimesi? Ilmselt on muuhulgas põhjuseks asjaolu, et Jaapan, kes ühena mõjukaimatest riikides maailmast, on tänaseks kaotamas oma positsioone avalikul (majandus)areenil. Esimest katastroofipäevadest alates oli aimata, et Fukushima katastroof ei piirdu ainult selle episoodiga, vaid järgneb Aasia jõujoonte ümberjoonistumine. Hiina suur tulemine on paljudele tänaseni tundunud vaat, et võimatu, kuid nüüd on see saabumas. Kas Jaapani juhtiv positsioon Aasia regioonis on vallutatud? Soovitan vaadata videot, kus Jaapani riigi võlakirjade kukkumist võrreldakse Fukushima plahvatusega, uudis on maikuust.Kahjuks on nii, et sõjad ja katastroofid on maailma ajaloos ikka suurt rolli mänginud. Kui tahta tulevikku ennustada, siis võib-olla isegi nii, et Fukushima õnnetust võib saja aasta pärast võrrelda antiigi või Konstantinoopoli langusega 1453.a (keskaja lõpp). Kes teab?

Lisaks riigijuhtide huvidele on Jaapaniga seonduv tihedalt põimunud tuumaenergeetika globaalsete magnaatide huviga. Ka Eesti on nende huvide mõjusfääris! Idee Eestisse tuumajaama rajamisest kerkib esile väikeste vaheaegade tagant. Teades meie poliitikute põhimõttekindlust ja äraostmatust, on põhjust muretsemiseks rohkem kui küllaga.


EI TUUMAJAAMADELE KOGU MAAILMAS!


ps. Head inimesed, palun jagage seda postitust.
Loe lisaks:
esimene sissekanne 16.märts 2011
Fukushima update blog
USA noored kohalikel valimistel

2 comments:

Best said...

Tuumajaamad on ikkagi tulevik :)
Kunagi öeldi ei k aautole..
Mis on energia saamis eosas alternatiiv??

Evelin Tamm said...

Kindlasti on palju võimalusi, mida täna veel kaaluma hakatudki ei ole. Tänaseks juba tuttavad ja võimalikud on tuule- ja päikeseenergia, aga näiteks ka veelaineteenergia jms. Saksamaal tegeletakse väga aktiivselt alternatiivide kasutusele võtmise ja tuumajaamade sulgemisega. Järelikult on võimalik!