Monday, November 11, 2013

Brit Kerbo arvab, et on meestega võrdne

Ägeda kodanikualgatusega poliitorbiidile kihutanud Brit Kerbo kirjutab seekord feminismist meeste ja naiste vaheliste suhete võtmes. Peale tuhandeid tunde tööd kodanikuliikumises Raha Lastele, mis juhtis tähelepanu Tallinna Linnavalitsuse koonerdavale käitumisele, kui kasusaajateks on lapsed, otsustas Brit viimastel linnavolikogu valimistel ka ise kandideerida. Seda Vaba Tallinna Kodaniku ridades.

Nüüd kirjutab aktiivne ja terane Brit Kerbo oma kogemustes töö-, kodaniku- ja pereelu ühitamisel. Kirjutab vastusena teineteise suunas tulistatud süüdistavatele mõtte(?)avaldustele, mis hiljuti avaldatud erinevates portaalides.

Brit kirjutab oma pingelisest päevakavast ja jagatud vastutusest oma mehega. Kirjutab sellest, kuidas neil on õnnestunud ühildada naise aktiivsus kodust väljaspool ja kodune elu. Saavutada harmooniline suhe, mis paljude jaoks tundub täiesti ühildamatuna.
Ärkad hommikul, käid duši all, saadad lapse kooli, teed mõned kodused toimetused, meigid, teed soengu, valid hoolikalt riided ja aksessuaarid, lähed tööle. Teed endale päevaks to-do-list’i ja planeerid aja. Et kõike jõuaks. Et su elu erinevad rollid oleksid tasakaalus. Ja kes teeb, see jõuab, teadupärast.
Briti iga minut on arvel ja planeeritud. Ta nimetab ka ise end perfektsionistiks, kes mehega kahasse peab Google kalendrit, et kõik vajalikud toimetused igapäevaselt ja tõrgeteta tehtud saaksid. Õhtuti tegeleb Brit spordi ja enesearenguga, kirjutab artikleid või koristab lapsega kodu. Kuidas aga suhtuvad teised Briti valitud elulaadi?
Meestega on sageli lihtsam sõber olla, sest nad ei konkureeri sinuga, vaid võtavad su kampa kui võrdse – kuid selle eelduseks on, et oledki võrdne. Töökas, tubli, asjalik, laia silmaringiga ja hea huumorisoonega.  
Brit on meeste keskkonnas hästi kodunenud, kuid naiste kohta ei kirjuta ta ridagi. Millegipärast tajub Brit teisi naisi konkurentidena. Just tema annab kaaslastele märku olulistest koosolekutest, kirjutab märgukirju, artikleid, pressiteateid, näoraamatu postitusi. Ta tõepoolest ei konkureeri meestega, vaid on neile oluline abimees. Brit on alati online, nähtav ja reageerib ülikiiresti.
Aga ma nüüd üllatan: ka mina arvan, et kui oled tubli, saavutad oma eesmärgid vaatamata sellele, et ühiskond on oma iganenud stereotüüpides veel jäigalt kinni.  
Samas, kui nüüd vaadata Tallinna valimistulemusi, siis avaneb sootuks teistsugune pilt. Vaba Tallinna Kodanik sai tervikuna 8783 häält: Hardo Aasmäe 1099 häält, Andrei Hvostov 681, Kadri Jäätma 597, Külliki Kübarsepp 468, Silver Meikar 441, Jaan Riis 429, Erik Vest 413.... ja Brit Kerbo 184 häält...

Vaba Tallinna Kodaniku aktiivgruppi kuulusid minu teada Meikar ja Kerbo. Nemad tegid tõepoolest tuhandete tundide kaupa vabatahlikku tööd, et inimesi oma nimekirja poolt hääletama kutsuda. Iseendale reklaami teha jõuti vähem ja seda näitavad ka valimistulemused. Briti häältesaagist on selgelt näha, et lihtsalt tubli olemisest poliitikas ei piisa. Vaja on midagi strateegilisemat, midagi kordades kaalukamat kui naiselik tublidus ja perfektsionism.

Minu jaoks jääb küsimuseks, millal hakkavad Eesti naised lõpuks märkama struktuurse ebavõrdsuse põhjuseid ja tagajärgi ühiskonnas laiemalt ja suudavad aru saada, et tubli olemisest poliitikas muudatuste ellu viimiseks ei piisa. Rohkem kui sada aastat on Eesti naised tublid olnud ja neid muutusi kannatlikult oodanud. Brit, kes pingutab igas nädalas kahe võib-olla isegi kolme inimese eest, kulutab iseend suure leegiga. Ma ei väida, et Brit ei võiks nii teha, kaugel sellest. Iga inimene valib oma elustiili ja eelistusi ise. Altruism ja hoolitsus on väga vajalik, ilus ja üllas. Kuid mind paneb imestama Eesti naise religioosne naiivsus, millega salamahti siiski loodetakse, et selline eriline tublidus ühel päeval saab kuidagi tasutud. Investeeringud lasteaedadele on aga endiselt Keskerakonna otsustada, õpetaja palk naeruväärne, palgalõhe rahvuskalaks. Kaua veel?Loe lisaks

Palgalõhest ehk Kadri Seeder on sada aastat hiljaks jäänud
Raha lastele!
Raha lastele II!
Õpetaja kui priitahtlik pritsumees
Võim ja kodanikud
Mehhiklane, tšiillane, korealane ja eestlane töötavad kõige enam maailmas
Kas legendaarsus on meeste pärusmaa?
Üleskutse: Naised vikipeedias nähtavaks!

No comments: