Wednesday, November 20, 2013

Selma Lagerlöf 155. Lähme kirjanikule külla!

Selma Lagerlöf (1858-1940) oli esimene naine, kes pälvis Nobeli kirjanduspreemia (1909) ja sellega võeti vastu meeste tähtsasse kirjandusklubisse... Värvikas kuju, kelle persona ikka veel meediainimeste ja kirjandusteadlaste tähelepanu võidab. Temast võiks kirjutada lehekülgi.

Täna on Selma Lagerlöfil  155.sünnipäev ja pika jutu asemel kutsun lugejaid hoopis tuntud kirjanikule külla. See on võimalik tänu Rootsi filmiarhiivi filmiklipile aastast 1926. Selma oli muideks õppinud koduõpetajaks ja töötas õpetajana senikaua kuni tema kirjandustegevus talle äraelamist võimaldama hakkas. Mårbacka (mõis, mida filmis näidatakse) ostis ja ehitas naine Nobeli preemiaks saadud rahade eest.

Kes ei tahaks kuulda Selma Lagerlöfi lugemas oma raamatut "Charlotte Löwensköld", mida minu arvates senimaani veel eesti keelde tõlgitud ei olegi? Filmiklipis instrueerib Selma näitlejat, kes hakkab raamatu filmiversioonis peategelast mängima.Selma Lagerlöfist  on vändatud Rootsi TV sari "Selma", tema raamatutest tehtud mitmeid ekraniseeringuid nii Rootsis kui mujal maailmas, seajuures ka juba tema eluajal.

Veebis on võimalik vaadata ka legendaarset Rootsi filmiversiooni Gösta Berlingi saagast (Selma köige esimene raamat, see on ka eesti keelde tõlgitud). Tegemist on mustvalge tummfilmiga, millele mul õnnestus leida ka inglise keelne tõlge ja vahva rootsi rahvamuusikaga saade Rootsi Filmiinstituudilt.Tegemist on Rootsi filmiklassikaga ja kindlasti tasub Selma Lagerlöfi sünnipäeva puhul vaatamist!

2 comments:

Anonymous said...

Mõnikord tasub googeldada, et mitte lahtisest uksest sisse murda. Lagerlöfi "Löwensköldi sõrmus. Charlotte Löwensköld. Anna Svärd". ilmus eesti keeles 1994. a sarjas "Nobeli laureaat" ja on tõenäoline, et see ka varem ilmunud on. Teda on üldse palju eesti keeles avaldatud.

Evelin Tamm said...

Tänan selle täienduse eest! Enamasti tõesti guugeldan ja uurin järele, aga selle fakti suhtes ei jagunud energiat. Seetõttu lisasingi küsimärgi. Tänan veelkord!