Thursday, November 28, 2013

Uut moodi poliitika

Mõned aastad tagasi, kui korraldasin õpetajate palga küsimuses esimest meeleavaldust, olin poliitikas ja kodanikuliikumises alles päris roheline, sattusin kokku Ivika Nõgeliga Pühajärve kogukonnast. Ivika oli minuga võrreldes justkui meeleavaldusproff - tuli, tegi plakatid, korraldas kõned ja laulud, nõudis ministrilt aru. Meie ülejäänud seisime seal reas, veidi kohmetud ja ei teadnud, kuidas need asjad täpselt käima peavad. Olime õpipoisid. Meedia piiras meid üleni sisse ja olulist uudisteruumi saime küll kõikides kanalites. Täna ei kahtle keegi, et õpetajate palk on riikliku tähtsusega küsimus, aga lahendusi ikka ei ole leitud. Ainult räägitakse...

Võiks rääkida ka Ivikast. Minu jaoks oli tema esimene kohalik poliitik Eestis, kes teadlikult tegi tööd, et avalikustada vallavolikogus toimuvad arutelud ja salamahhinatsioonid, kasutades ära sotsiaalmeedia piiramatuid võimalusi. Oma blogis kirjutas ta peale Otepää volikogu koosolekuid mahlakaid ülevaateid. Ivika blogi oli populaarne ja nii kohalikud kui kaugema kandi inimesed said Pühajärve asjadel selle täiesti mitteformaalse kanali kaudu silma peal hoida. Lisaks hakkas ta kohalikele koheselt tutvustama kaasamispraktikaid, mida Eestis tänaseni vaid vähesed valdavad (minul on peale seda õnnestunud korduvalt nii Eestis kui ka rahvusvahelistel kaasamiskoolitustel osaleda, seega julgen kindlasti soovitada kaasamine.ee).

Tänu sellisele väärtuslikule sotsiaalsele kapitalile on Pühajärve kogukond tänaseks mitmel korral oma unikaalsusega silma paistnud. Eriti võimas oli mitmel pool pool meedias ja isegi dokumentaalfilmis "Okupeeri oma müür" kajastamist leidnud kohaliku külarahva võit, kui vallavolikogu poolt taheti jõuga nende kooli sulgeda. Ka mina olen neile kogu aeg kaasa elanud. Usun, et pöidlahoidjaid oli väga palju ja üle kogu Eesti. Pühajärve kooli kogukond, pean silmas kooli toetajate hulka, on tänaseks kordades laienenud.

Sealt edasi kohtusin mingil hetkel Madis Masinguga. Madis käis pisikese käsikaameraga ringi ja filmis üles oma koduvalla kemplused, osales mitmetes aruteludes ja kampaaniates. Üks tema algatustest oli "Restart Eesti" idee. "Mäksa Mäss" on vabalt veebis vaadatav amatöörvideo, milles Madis jäädvustas meie omavalitsjuhide poliitilise kultuuri taset enne seekordseid valimisi. Usun, et Mäksa vald ei ole olnud kuidagi eriliselt käpardlik. Kindlasti on sarnaseid valdu veel ja veel, kus mingil hetkel on juhtima saanud inimesed, kellel kompetents ja tahe puudub. Madis tegi selle kõikidele veebis nähtavaks, mis varasematel aegadel oli kinniste uste taga ja seega varjul hoitud. Soovitan vaadata!Sügisel toimusid kohalike omavalitsuste valimised. Mõlemad, nii Ivika kui Madis, osalesid valimistel ja nende poolt toetatud valmisliit on nüüd kohapeal võimul. Kindlasti kavatsen hoida silma peal, kuidas nende toimetamine edeneb. Ivika kahjuks vallavolikogusse ei saanud, nagu ikka on nimekirja esiots garanteeritud meestele...

Minu arvates on toodud kaks näidet väga huvitavad seetõttu, et siin on näha, kuidas rajatakse tee demokraatlikuma ja läbipaistvama kohaliku elu juhtimiskultuuri suunas. Seda sama avatust võib täheldada mitmel pool mujalgi sh suurte parteide lihtliikmete hulgas, kes kusagil omavalitsustes toimetavad. Seega, lootust on.

Näiteks avaldas Sotsiaaldemokraatide esindaja Lauri Läänemets täna pisikese ülevaate, kuidas valiti Tallinna Kesklinna halduskogule juhti ja mis toimus esimesel koosolekul. Lauri ülevaade on minu arvates pisut liiga lühike ja veidi pealiskaudne, kuid suhteliselt ladus.
Eile oli minu esimene halduskogu koosolek. Kohal 20 valitud tegelast, just täpselt nii palju, et võiks keeruliseks minna. Esimesed 19 minutit kulutasime Sven Sesteri küsimustele protseduuri reeglite ja paragrahvide kohta. Toomas Vitsut (kes esimest koosolekut juhatas) suutis nii marru minna, et korraks tegi väga kurja koera näo pähe.
Ei saa oodata, et iga rahvaesindaja oleks kirjamees ja suudaks koosoleku intriige ja õhustikku kogu tervikus kaasahaaravalt kirjeldada, kuid Lauri algus on paljutõotav. Kirjeldatud "kurja koera nägu" tahaks isegi näha! Hea oleks samas tuua välja täpsed otsused ja aruteluteemad koos linkidega dokumentide juurde. Kindlasti lisaks see poliitikublogile edaspidi asjalikke lugejaid, keda huvitab sisu - see, mida arutatakse ja aetakse. Lauri postitusse oleksin mina kindlasti pikkinud sisse vahvaid ja värvikaid tsitaate, miks mitte kohapeal tehtud fotosid ja muud illustreerivat materjali. Loodame, et harjutamine teeb meistriks!

Minule meeldib Lauri üleskutse valijatel temaga ühenduses olla ja oma ettepanekutega lagedale tulla.
Kellel on Kesklinna osas küsimusi, tähelepanekuid või ettepanekuid, siis laske aga tulla!
Selline üleskutse jätab valijatele tunde, et nad on oodatud oma arvamust avaldama ja koostööd tegema. Ütleksin, et see on justkui meie poliitika uus suhtlemistase. Teine küsimus on, kas Lauri avatus ja koostöösoov jätkub ka järgmise aasta kevadeni...

Esimesi päevi vallavolikogus ja tehtud poliitilisi otsuseid kirjeldab ka Haridusministri nõunikuleiba sööv ja Kuusalus IRLi nimekirjas toimetav Andres Kaarmann. Tema kirjeldus on ametlikum ja sisaldab erakonnaliikmete ühist seletuskirja valijale. Vastust süüdistusele ja intriigidele, mis juba on õhus...
Vallavalitsuse kohast loobumisega on meid kohe hakatud tembeldama tülinorijateks ja intrigaanideks, kes ei kavatsegi kuidagi oma aega panustada vallaelu paremaks muutmisele. Nii see kindlasti ei ole. Koalitsioon tegi meie nimekirjale ettepaneku mehitada oma IRLi nimekirja inimestega kahe volikogu komisjoni esimehe ja kahe komisjoni aseesimehe ametikohad. Arutasime nimekirjaga ja leidsime, et see on mõistlik ettepanek. Tänastest volikogu liikmetest oli Sulev Valdmaa nõus võtma enda kanda revisjonikomisjoni juhtimise ja mina olen valmis aseesimehena panustama hariduskomisjoni töösse. Kunnar Vahtras ja Mait Kröönström hetkel pakutud ametikohti isiklikel põhjustel vastu võtta ei soovinud.
Minu jaoks oli see ülevaade natuke liiga kuiv ja kauge. Toimub informeerimine ja mitte koostöö. Samas on ka sellisel moel valijaga kontakti hoidmine siiski sammuke edasi ja parem kui mitte midagi. Siingi puuduvad illustratsioonid ja viited dokumentidele, edasiseks lugemiseks allikad või üleskutsed, selgitus, mis järgmiseks tuleb...

Minu arvates on uut moodi poliitika siiski võimalik. Loodan, et kõik praegu blogimisega alustanud poliitikud võimalust oma valijatega suhelda edaspidi ära ei unusta. Eriti siis, kui töö on juba argipäevaks muutumas ja võim kindlalt käes. Valijatele on volikogudes toimuv huvi pakkuv igapäevaselt ja nad on oma hääle teile andnud.

Eestis on küllalt poliitikuid, kes oma valija hääle hoidmise tähenduse karjääri kõrghetkedel ära unustavad. Mõned nendest vaatavad praegu peale viimaseid valimisi peeglisse ja imestavad, kuidas see poliitikupõli nii äkitse võib läbi saada. Olgu see uutele tulijatele õppetunniks!  


Loe lisaks
Kenderiaanlus ehk kümme musta päeva Eesti poliitikas
Vaatemänguühiskonna poliitmehhaanika I visand
Brit Kerbo arvab, et on meestega võrdne
Hariduspoliitika alused I 
  

2 comments:

Veroniq said...

Väga kosutav on lugeda, et ka tavakodanikud huvituvad poliitikast, mitte vaid tegevpoliitikud. :)
Seda blogi võiksid õpetajad presenteerida ühiskonnaõpetuse tunniski :)

Minu isiklik arvamus on aga, et rahvast esindav poliitik läheb etteotsa ikka oma isiklikku agendat realiseerima. Näiteks mina läheksin koole ja lasteaedu toetama. Mis muidugi ei tähenda, et mind teised arutatavad teeemad üldse ei huvita.
Aga point oli ikkagi selles - kui sa oled juba sihikindel inimene ja jõudnud läbi kadalipu sinna tippu, ei saa sa olla tuulelipp. Kes toetab kõiki, ei toeta mitte kedagi.
Mind hullult häiris ühe poliitiku koostatud küsitlus valimiste ajal.
Jah, poliitikud peaksid teadma, mida rahvas soovib. Kuid minna seda teed, et "luban neile kõike, mida nad soovivad ja siis saan palju hääli" on liiga populistlik. Tõhus küll valimiste ajal. Kuid mida selline tuulelipp suudab valitsemisorganis otsustada? Või kui ta on siiski sihikindel mees, siis ta ju petab valijaid, jättes mulje, et teda huvitab, mida valija soovib.

Veroniq said...
This comment has been removed by a blog administrator.