Wednesday, December 04, 2013

Lapsed ei taha lasteaias magada

Mõni aasta tagasi kirjutasin artikli, mis ilmus pealkirja all "Kõik lapsed ei peaks lasteaias magama". Artiklit ettevalmistades külastasin mitmeid perefoorumeid, kus kogusin lastevanemate ja lasteaiaõpetajate seisukohti antud küsimuses. Eelnevalt olin teinud ka videouurimuse, kus filmisin lapse päeva lasteaias sh laste uneaega.

Tulemustest ilmus palju vastakaid arvamusi tekitanud kirjatükk Päevalehes. Aasta oli siis 2011. Algmaterjali kogusin muuhulgas ka siia blogisse, keda lastevanemate seletused ja lasteaiaõpetajate vastused huvitavad, saavad neid lugeda kahest postitusest (Uneajast lasteaias ja Uneaeg lasteaias ehk inimesed ärgake!)

Tol korral selgus, et lapsevanemad on oma lastega hädas, sest need keelduvad lasteaias magamast. Lasteaiaõpetajad aga arvasid, et probleemi ei ole, sest kõik lapsed ju magavad. Nendele lastevanematele, kellele kehtestatud kord ei sobi, soovitasid õpetajad ja ka teised vanemad lapsed lihtsalt koju jätta. Olukord oli tragikoomiline. Lahendusi oli otsitud ja leitud vaid väga üksikutes lasteaedades, enamus lasteaedadest kirjutas oma põhiväärtusteks küll lapsekesksuse, kuid tegelikkuses lasi vanaviisi edasi.

Tänaseks on Tiia Õuna ja Mirjam Poolandi koostööst sündinud uurimustöö, mis uurib laste arvamusi lasteaiast kasutades fotometoodikat ja intervjueerimist. Kaasatud laste arv ei ole küll märkimisväärne, kuid tulemusi tasub siiski tähelepanna. Nimelt sooviks enamus lastest esimese asjana muuta ära uneaja.
Uurimistulemustest ilmnes, et kõige ebameeldivamaks tegevuseks lasteaias pidasid lapsed päevast magamist. Laste ettepanek oli kaotada või lühendada lõunase magamise aega. Seega tuleks õpetajatel leida mooduseid, kuidas muuta lõunane puhkeaeg meeldivaks tegevuseks ja rakendada seda paindlikult vastavalt laste individuaalsetele vajadustele. 
Lisaks uneajale peetakse ebameeldivaks ka löömist ja sellest on muidugi kahju. Täpsemalt kommenteerin seda teemat ehk edaspidi.

Minu arvates on siin mida mõelda. Kahjuks on meie lasteaedade päevakavad ikka needsamad, mis nad olid siis, kui meie veel lasteaias käisime. Millal tulevad muutused? Esimese asjana tähendaks see rohkem täiskasvanuid rühmas, sest põhiliseks takistuseks on täiskasvanute vähene arv lasteaiarühmas.Loe lisaks
Kes vastutab laste eest, kui vanemad on tööl?
Kaasamise hea tava ja koolieelse lasteasutuse seadus
Mida arvavad Eesti erakonnad alusharidusest
Sotsid lasteaiast - kas loosungid või sisu?
Lasteaiaõpetaja on inimene ehk miks õpetajad peaksid ühinema
Lasteaiaõpetaja on õpetaja

3 comments:

Anonymous said...

Mõttetu arutelu, isegi neis välismaades, näiteks Norras, kus ei rõhuta päevasele uneajale,on hakatud aru saama, et see on vajalik. Kirjatüki autor ei ole vist lasteaias töötanud. Vastasel korral mõistaks, et õpetajad, ja usun, et ka lapsevanemad, ei soovi osa päeva veeta üleväsinud lastega. Lapsed ei taha palju asju, mis on vajalikud.

Anonymous said...

Selles suhtes ei nõustu ma eelmise kommenteerijaga, sest lapse päevauni ja vajadus selleks on individuaalne - samuti nagu täiskasvanute uni ja unevajadus. Ise mäletan oma lasteaiapõlvest (olen praegu 20), et magasin harva päevaune ajal, lihtsalt lebasin voodis. On lapsi, kellele päevauni on absoluutselt vajalik, teistele see ei sobi ja lisaks ei väsi nad õhtuks piisavalt ära, et ka siis korralikult magama jääks.
Mis puutub minusse - minu unetus on aastatega järk-järgult üha raskemaks muutunud. Kas võib põhjus olla selles, et lapsepõlves on magama mindud (nii päeval kui õhtul), ilma et tegelikult väsinud oleks ja rutiini pole õigel ajal sisse seatud? Kes ütleks, et ei ole?

Anonymous said...

Siin oleks taas käärid.Enamus lasteaedu pole nö.selleks ehitatud, asutekse hoonetes mis on selleks kohandatud.Seega hakkab siin rolli mängima ruumipuudus.Kujutage nüüd ette, et 20 kohal olevast lapsest tahab viis kindlasti magada ja 15 mitte.kumbki osapool ei saa oma tahtmist, sest 15 last ,näiteks 4a ei suuda olla vaikselt ja tegeleda mingi tegevusega. Nii palju kui aga mina olen aru saanud vajavad magajad ikka vaikust.Enamasti asub aga magamistuba ja mänguruum tihti ühes ja samas suures ruumis või kohe selle kõrval.Nokk kinni saba lahti...!!