Wednesday, January 29, 2014

2013 statistika ja parimad palad

Foto: Maarja Urb. 2012 Solviki suvekursusel
Jaanuarikuu hakkab juba läbi saama. Enne veebruari algust tahaksin vaadata korraks tagasi eelmisele aastale. Milliseid postitusi loeti kõige enam? Millised olid kõige tähendusrikkamad hetked aastal 2013? Niisiis, järgneb lühike ülevaade koos linkidega vastavate postituste juurde.

Üldist


  • Sügisel ületas blogi Kirjed 50 000 külastuse müstilise piiri (alustasin kirjutamist 2009. aasta sügisest). 
  • Aasta jooksul avaldasin täpselt 100 sissekannet, mis on ainult veidi vähem 2011. aastast, mil tegin 105 sissekannet. 
  • November oli kõige populaarsem kuu läbi aegade. Avaldasin 22 postitust ja kirjutisi loeti rohkem kui 7500 korda.
  • Kõige passiivsem kuu oli juunis, siis oli blogis vaevalt 700 lugejat. Avaldasin suvel vaid üksikud postitused ja olin ka ise arvutist eemal. Puhkamine on tähtis!
  • Kolm selle aasta parimat postitust jõudsid läbi aastate parimate postituste toppi (vt loetuimad postitused 2013).
  • 11 püsilugejat, teadmata arv inimesi, kes tellivad postitused otse postkasti.   

Uuendused 2013

  • Aasta alguses uuendasin veidi kõiki blogisid ja viisin oma erinevad blogid omavahel ühendusse.
  • Alustasin podcastide tegemist. Aeg-ajalt salvestan huvitavate inimestega intervjuusid ja jagan neid siis oma blogides ja teiste kanalite kaudu. Tänaseks on tehtud neli avalikku intervjuud (mitmed intervjuud on alles avaldamisel ja esialgu veel nähtamatud). Intervjueeritavad olid Tsehhist, Šveitsist ja Keeniast. Intervjuud olen kogunud oma soundcloudi lehele.
  • Samuti tegin omale konto Slideshare keskkonda, kuhu koondasin osad loengud. Mitmed olen siiski unustanud lisada, sageli kimbutab ajapuudus... Tüüpiline 21.sajandi elu.  
  • Viimase uuendusena tooksin välja igakuised kokkuvõtted parimatest/loetumatest paladest. Alustasin novembrist, kui tegin oktoobrikuu kohta ülevaate, edasi siis novembrikuu parimad ja detsembrikuu kohta kokkuvõtet ei ole, sest jaanuari alguses püüdsin puhkamise eesmärgil arvutist eemale hoida.  

Kõige populaarsemad postitused 2013


Auhinnalisele viiendale kohale jõudis mõtiskelu, mille kirjutasin peale KOV valimisi vastusena Brit Kerbo blogipostitusele: "Brit Kerbo arvab, et on meestega võrdne". Mida tähendab naine poliitikas Eesti mõttes? Miks on naised ise nii naiivsed ja oma olematu positsiooniga ühiskonnas vaikides leppinud?
"Minu jaoks jääb küsimuseks, millal hakkavad Eesti naised lõpuks märkama struktuurse ebavõrdsuse põhjuseid ja tagajärgi ühiskonnas laiemalt ja suudavad aru saada, et tubli olemisest poliitikas muudatuste ellu viimiseks ei piisa. Rohkem kui sada aastat on Eesti naised tublid olnud ja neid muutusi kannatlikult oodanud. Brit, kes pingutab igas nädalas kahe võib-olla isegi kolme inimese eest, kulutab iseend suure leegiga. Ma ei väida, et Brit ei võiks nii teha, kaugel sellest. Iga inimene valib oma elustiili ja eelistusi ise. Altruism ja hoolitsus on väga vajalik, ilus ja üllas. Kuid mind paneb imestama Eesti naise religioosne naiivsus, millega salamahti siiski loodetakse, et selline eriline tublidus ühel päeval saab kuidagi tasutud. Investeeringud lasteaedadele on aga endiselt Keskerakonna otsustada, õpetaja palk naeruväärne, palgalõhe rahvuskalaks. Kaua veel?" 
Aasta loetavuselt neljas on skandaalne kirjatükk, mille tõttu mind kaaskirjutajate protestidest hoolimata hariduslistist välja visati. 29. novembril peale sirbisaaga lõppu võtsin ette SA Kultuurilehe väljaande "Õpetajate Leht" ning küsisin, kas toimetuses on "IRL kodustatud küülikud". Lolli järjekindlusega avaldatakse ullikeste matkakirjeldusi ja pioneerilaagri seinalehe tasemel propaganda kirjatükke, mille lugemiseks enamikul haridushuvilistel mingit vajadust ei ole. Samas hääbub meie kohalik kasvatusmõte kiirelt vaikusesse, sisuliseks diskussiooniks võimalus puudub. Kes võtab vastutuse selle eest, et "Õpetajate Leht on rämps!".
"Kõige suurem mure on, et Õpetajate Lehes puuduvad kriitilised laiema haardega arutelud, mis valdkonna arengule võiksid kasuks tulla. Avaldatakse pisikesi lõigukesi kriitikast, sedagi haruharva. Diskussiooni teadlikuks tekitamiseks huvi puudub."
Kolmandana loeti kokkuvõtlikku lugu sirbisaagast, mille avaldasin 25.novembril. "Kenderiaanlus ehk kümme musta päeva Eesti poliitikas" sai palju tagasisidet ka facebooki vahendusel. Üldse oli poliitiliselareenil väga põnev periood. Tänaseks on asi kahjuks maha vaibunud, kuigi SA Kultuurilehe ja uue kultuuriministri tegevust jälgitakse igapäevaselt ja teravdatud tähelepanuga.
"Minu arvates ei tasu alahinnata pendli liikumise seadust poliitikas. Kuna aastaid on hooga paremale survestatud, siis on nüüd hoog sees ja teise äärmusesse minnakse juba automaatselt. Rahanduspoliitika fännide ja suurima sõbra Jürgen Ligi roll hooandjana on mitu aastat olnud märkimisväärne. Praegusel hetkel tundub vaatemängu jälgijale, et reformikad tahavad valitsusest välja tulla. Enne lahkumist lükatakse uppi mõnigaid siiani jäikasid struktuure, mis hoidsid nende hegemooniat ja toitsid nende jüngreid, kes nagunii nüüd teiste parteide truude sõdurite poolt välja vahetataks. Näiteks SA Kultuurilehe nõukogu lihtsalt peab nüüd uuenema. Väljataga äkiline vilepuhumine paljastas, et sihtasutus on pelgalt ministeeriumi marionett. See üllatav avameelsuse hoog, aga tähendab, et järgmisel valitsusel ei ole tõenäoliselt enam võimalik samamoodi kogu kultuuriajakirjanduse maastikku kontrollida ja vaikima sundida."  

Populaarsuselt teine kirjatükk puudutab õpetajate palkade teemat, mis oli minu tähelepanu keskmes aastatel 2012 ja 2011. Veebruaris küsisin õpetajatelt nende palgatõusu kohta ühe facebookilehe "Õpetajale Vääriline Palk" kommentaatori sõnu kasutades: "Noh, laduge oma palgatõus siis lagedale!". Selgus, et palgatõus oli olematu, mõne õpetaja palk oli tõustes isegi langenud. 
"Hea haridus ei ole ainult õpetajate mure, see on meie kõikide ühine asi. Kui meie õpetajaid alavääristatakse, siis alavääristatakse meid kõiki (lapsevanemaid ja lapsi, tööandjaid, koolijuhte, omavalitsusinimesi, haridusametnikke jne). Seetõttu ei saa õpetajad vaikides kannatada, vaid peavad oma hääle kuuldavaks tegema."
 
Esimese kohale jõudis kirjutis pealkirjaga "Õpetaja kui priitahtlik pritsumees" avaldatud veebruaris.
"Kui Eesti õpetajad võtaksid edaspidi oma tööd nagu see on - suures osas vabatahtlik panus ühiskonna edendamisse - siis kaoks ära pettumine ja valus kibestumus. Samal ajal lahkuksid valdkonnast inimesed, kellele selline priitahtlik töö ei ole rahaliselt võimalik so kelle mehed ei ole rikkad või perekond jätnud suuri pärandusi. Vähemalt oleksime omavahelistes rahalistes suhtes edaspidi ausad ja läbipaistvad." 
"Tegelikult on täiesti loomulik, et nagu palk nõnda ka töö!  Sealjuures ei peagi palgaks olema ainult raha. Mõnikord piisab vabadusest või heast seltskonnast või suurepärasest väljakutsest. Igal meist on omad sisemised motivaatorid. On kuidas on, aga ettekujutusest nagu võiks 400 - 600 euroga tänaselt tööturul leida hulganisti suurepäraseid kooliõpetajaid tuleks nii ametnikel kui lapsevanematel kindlasti loobuda!" 
Kõige sisulisemad postitused 2013

Mõtlesin koondada eraldi koondiks viited kõige sisukamate kirjutiste juurde, sest mitte alati ei ole lugejad leidnud teed nende, minu enda jaoks kõige-kõige, kirjutiste juurde. Sellest edaspidi...

Seniks tänan kõiki kaasteelisi! Eriti tänan kõiki neid, kelle töödele olen oma kirjutistes, kas siis kriitiliselt või lihtsalt tutvustamise mõttes, viidanud! Julgustan siinseid kirjatükke kommenteerima ja mulle kirjutama (tammevelin(at)gmail.com). Uus aasta uued teemad!

Loe lisaks uudiseid naised.net ja liitu haridusareeni listiga läbi Jaak Hohensee!


No comments: