Friday, February 21, 2014

Kas sa oled feminist? Uudiseid meilt ja maailmast


Üsna sageli ehmatavad inimesed sõna "feminist" peale ära, justkui oleks kusagil kuradeid nähtud... Samas on teadmised kogu teemast väga hägused. Põhimõtteliselt ei teatagi mitte midagi peale selle, et feministid vihkavad mehi ja tahavad ka ise meesteks hakata. Pean seda mõtet ise muidugi naeruväärseks ja inspireerituna lääne autoritest tegin emakeelse lihtsa testi algajale huvilisele.

Dagmar Kase kirjutab Sirbi vahendusel pealkirja all "Feminism ja naisõiguslus" ja püüab feminismi mõistet senisest palju avaramalt käsitleda. Feminismi vihmavarju alla mahuvadki mitmed teemad, mis naisi otseselt isegi ei puuduta, nagu näiteks loomaõiguslus, meesuurimus või rassi-, klassi- jms küsimused. Feminismil on palju suundi ja suunakesi, mis kõik jõudsalt igaüks ise suunas kasve ajavad. Eestis tundub kogu see teema alles kaunis võõras olevat, kuigi alles hiljaaegu oli Maalehes artikkel: Ma tean mis on feminism, aga mis on ökofeminism?. Minu arvates oli tegemist ühega esimestest ökofeminismi käsitlevatest meinstriim ajalehes ilmunud artiklitest. Killu Sukmit kutsus teemast rääkima feministid Kadri Aaviku, Dagmar Kase ja Kadri Tüüri, igal neist oli kaasas oma vaatenurk. Väga hea lugu!

Paar nädalat tagasi käisin Stockholmis maalinäitusel, mille pealkirjaks maakeeli "Julgus ja modernsus: 20. sajandi kartmatud naiskunsnikud" (Mod och modernitet: 1900-talets djärva konstnärinnor). Ajalugu pühib naised välja, seda nii kunstiajaloost kui kõikjalt mujalt. Näituse kaudu loodi mitmetele unustatud naiskunstnikele õigusega väljateenitud koht meie ühises mäluruumis.

Mod och modernitet from Rufus & Joshua on Vimeo.

Alles eelmisel nädalal ütles maailmakuulus maaliõpetaja ja kunstnik Georg Baselitz, et naised lihtsalt ei oskagi maalida ja seetõttu ei ole neil ka kohta maailma parimate kunstnike nimistusse. Mina valimistan hetkel ette kahte näitust. Esiteks koostan Ladyfest2014 seltskonna abiga väikest ajaloonäitust pealkirjaga "Naised ja poliitika", mille avame 3. märtsil kinos Artis. Teiseks valmistan ette rahvusvahelise naiste kunstnikerühmituse "Picking Apples" esimest maalinäitust Rootsis, vernissage on 16. märtsil.

See aasta on ka naisfoorumite/kongresside aasta. Põhjamaade naised kogunevad juunis Malmösse. Foorum toimub mitu päeva ja haarab enda alla kogu linna. Võtsin peakorraldajatega ühendust ja kirjutan neile nüüd Eestist pisuke ülevaate. Eelmine Põhjamaade naiste Foorum toimus Turus 1994. aastal. Kristel Sitz andis tol korral soomekeelse intervjuu, mida on võimalik praegu Eesti Raadio arhiivi kaudu järelkuulata.

Eesti naised on samuti võtnud ette suure korraldustöö ja 7. märtsil toimub Rahvusraamatukogus VI Eestimaa Naiste Kongress. Esimene naiste kongress toimus mais 1917. Kongressidest kirjutan lähemalt netiväljaandes naised.net. Täna avaldasin naised.net lehel intervjuu Mare Abneriga, kes on Eesti Puuetega Naiste Ühenduste Liidu juhatuse esimees.

Naiste olukord Eestis on pehmelt öeldes masendav. Märgiks sellest on näiteks lastetoetuste, lasteaedade ja õpetajate palkade ümber toimuv või pensionäride, omaste hooldajate toetuste teema, palgalõhe üldisemalt. Sageli panevad mind jahmatama tuntud inimeste väljaütlemised avalikus ruumis või nende endi facebooki vahendusel, rääkimata reklaamist ja laiemast meediapildi analüüsist. Naiste osa juhtimises ja poliitikas on marginaalne ja kasvamist pole märgata. Eestit saab kõikides sellistes küsimustes kõrvutada pigem Venemaa kui Euroopaga, rääkimata Skandinaaviast. Siit edasi leian, et tervistav doos feminismi kulub Eestile ja eestlastele praegu hädasti ära.Loe lisaks:

Feminism ja vihakõne
Feminism ja vihakõne praktikast
Algaja feministi lugemisvara
Eestis ei ole naised moes
Vaikiv ajastu Eesti naisajaloos kestab
Miks ma olen Feminist? Kohtumised Simon de Beauvoir ja Elin Wägneriga
  

No comments: