Tuesday, February 04, 2014

Naisajaloo loeng üheksandikele

Eile käisin Solviki kooli üheksandikele Rootsi naiste ajaloost rääkimas. Kui õpetaja selle teema esimene kord välja käis, siis olin rõõmsalt nõus. Aga kui tähtaeg lähemale jõudis, hakkasin pisut muretsema. Kas selline teema võiks teismelistele üleüldse sobida? Äkki ei huvita see mitte kedagi?

Minu suureks heameeleks selgus, et noored inimesed tunnevad ajaloo uurimise vastu täiesti arvestatavat huvi. Eriti kui neil on endil võimalik allikatega tutvuda ja siit edasi juba oma arvamusega välja tulla. Alustasime statistiliste tabelitega. Andmed olid aastatest 1880 ja 1900. Edasi vaatasime naisharidust, naiste tööalade ja töötingimustega seonduvaid arenguid. Lugesime kirju, ajalehti, ajakirju, vaatasime pilte. Veidi pikemalt rääkisime naiste hääleõigusest Skandinaavias ja teistes maades.

Noored oli haaratud, mõtlesid kaasa, esitasid küsimusi, tahtsid arvamust avaldada. Arutelu oli asjalik ja küsimused absoluutselt relevantsed. Olen Solviki noortest täiesti vaimustatud. Lõpuks sain tänuks täiesti arvestatava aplausi. Kõik kõige unisemadki olid üles ärganud ja kuulasid keskendunult kuni lõpuni välja. Suurepärane kogemus!    Pakkusin sama loengut ka teistele lähiümbruse koolidele. Hea meelega paneksin kokku pisukese loengu Eesti koolidele, aga siis juba eesti naistega ja nende ajalooga ...


loe lisaks
Naised vikipeedias nähtavaks
Eesti haridusajaloo legendaarsed naised. Naistepäeva loeng Tallinna Ülikooli kasvatusteaduste magistritele. 
Marie Reisik - Eesti naised poliitikas
Selma Lagerlöf 155 - lähme kirjanikule külla!
Mehed naistest ja naistele. Raivo Juurak ja Märt Raud. 

No comments: