Tuesday, May 06, 2014

Mehed lasteaiaõpetajaks ja Eurovisioonile!

Täna avaldas ERR intervjuu Islandi bändi Pollapönk liikmetega, kes paljude teiste hulgas astuvad nädalavahetusel Eurovisioonil võistlustulle. Tegemist on Euroopa kõige populaarsema muusikaüritusega, mis on minu jaoks läbi aastate tähendanud ennekõike popkultuuri kõige pimedamates soppides müttamist. Mis siis islandilaste etteastes nii erilist on?

Pollapönk moodustati 2006. aastal, kui neli keskealist valget meest õppisid ühel kursusel lasteaiaõpetajateks. Nende plaan oli teha vahvaid lugusid, mis sobiksid nii lastele kui täiskasvanutele. Eurovisioonil kannavad mehed värvilisi kleite, et juhtida tähelepanu soolise palgalõhe probleemile ja tolerantsusele. Rekvisiitideks on vikerkaarevärvilised lipud jms atribuutika.Ühest küljest on muidugi huvitav, et mehed sellise teemaga on Eurovisiooniline jõudnud. Minu arvates on tegemist täiesti uue trendiga. Feminismist on saamast popkultuuri iseenestmõistetav osa. Alguse sai uus popfemkultuuri laine Pharrell Williamsi loost "Happy", millel tänaseks on sadu miljoneid vaatajaid.


 
Asja teeb vastuoluliseks fakt, et kui neli Islandi meest kleidid selga panevad, lasteaeda tööle lähevad ja kitarri kätte võtavad, siis saavad neist maailma kuulsad superstaarid. Milline võimalus oleks naissoost lasteaiaõpetajatel Eestist jõuda sama kaugele? Ilmselt nullilähedane, sest naissoost lasteaiaõpetaja olla ei ole trendikas.

Minu küsimuseks on: Kas selle manifestatsiooni kaudu tegelikult naiste jt teiste marginaalsete elus midagi muutub või on valged keskealised mehed taaskord võtnud lihtsa vaevaga üle varasemalt teistele gruppidele kuulunud kultuuriniši? 

No comments: