Monday, January 05, 2015

Kas IRL on ainult meeste partei?

Hetk Eesti Naiste VI Kogressilt märtsis 2014
Täna hommikul avastasin Virginia Woolf sind ei karda fb grupist arutelu, mille tõmbas käima Jürgen Ligi (RE) kohatu kommentaar Maire Aunaste (IRL) riigikogusse kandideerimise kohta kellegi facebookilehel. Vahendajaks oli Delfi:

Vana "hea": Jürgen Ligi nimetab Maire Aunaste poliitikasse pürgimist köögitüdruku riigivalitsemiseks! (278)

Esimesel hetkel ei mõistnud mehed, et Ligi on taaskord valinud välja ühe naise, keda solvata ja see on probleem. Miks Ligi solvab oma vastaskandidaati ebapädevaks poliitikuks, kuigi kandidaate, kes poliitikas täiesti uued või lihtsalt asjatundmatud, on kõikides nimekirjades. Ligi kui tipp-poliitiku selline käitumine legitimeerib ka kõikide teiste valimatu vihakõne naiskandidaatide ja naispoliitikute aadressil. Pean seda täiesti ebaeetiliseks.

Arutasime köögitüdrukuks nimetamise tähenduse üle. See oli kaunis põnev ja viis välja Lenini tsitaatideni ja naisekäsituseni. Lõpuks koorus vestlusest välja Mati Undi näidend "Madam Kollontai" (Noorsooteater 1980), mis on ERR arhiivis vabalt kättesaadav. Vaatasin seda näidendit ja lugesin veidi Kollontai elust. Ta oli esimene naisminister ja naissuursaadik maailmas, rääkis 12 keelt ja oli suurepärane oraator (pidas kõnesid õige mitmes keeles).

Kutse I Eesti naiste kongressile 1917.aasta Postimehes
Mingil hetkel tekkis mul küsimus tõmbluku rakendamisest praeguste riigikoguvalimiste kandidaatide nimekirjades. Kaia Iva (IRL) esitas Eesti Naiste Kongressil eelmise aasta märtsis väga hea ettekande selgitusega, miks naised ikkagi riigikogusse ei pääse, kuigi valija neid tegelikult oma esindajatena näha soovib. Tugenedes eelnevate valimiste tulemustele näitas Kaia Iva puust ja punaselt, et jusnimelt parteid ise ei lase naisi üle läve. Valija annab küll oma hääle naisele, aga naised ei saa sisse, sest nad on partei koostatud nimekirjas meestest taga pool.

Naiste kongressi ühe tulemusena anti ühiselt välja naiste manifest, dokument, mida kajastades ajaleht Postimees kasutas illustratsioonidena naiste jalgu. Manifest sisaldab muuhulgas nõuet, mis täna äärmiselt aktuaalne:
Riigikogu valimise seadusega tuleb luua nais- ja meeskandidaatidele võrdsed võimalused saada valituks, milleks on vaja erakondadele kehtestada nn «triibuliste nimekirjade» esitamise nõue juba alates 2015. aasta riigikogu valimistest; 
Vaatasin läbi IRLi üldnimekirja.

Ja üllatus-üllatus!

1 Juhan Parts
2 Urmas Reinsalu
3 Helir-Valdor Seeder
4 Jaak Aaviksoo
5 Maire Aunaste
6 Sven Sester
7 Ken-Marti Vaher
8 Siim Valmar Kiisler
9 Priit Sibul
10 Kaia Iva
11 Marko Mihkelson
12 Anvar Samost
13 Aivar Kokk
14 Andres Metsoja
15 Mart Nutt
16 Tõnis Palts
17 Toomas Tõniste
18 Peeter Laurson
19 Lauri Vahtre
20 Tiit Riisalo
21 Erki Nool
22 Tarmo Kruusimäe
23 Liisa-Ly Pakosta

Maire Aunaste on IRLi tähtsuselt esimene naispoliitik ja nimekirjas alles viies. Järgmise naisena on nimekirjas Kaia Iva, ta on kümnes. Kolmas naine on 23. kohal Liisa Pakosta.

IRL õige nimi on hoopis meestepartei. Arusaamatuks jääb miks mõned naised ikkagi nende ridadesse on end unustanud. 

Mõtlesin IRLi naistele kirjutada ja paluda selgitust. Eriliselt kahju on Kaia Ivast ja Liisa-Ly Pakostast, kes kindlasti vääriks palju kõrgemat kohta selles loetelus. Rääkimata nendest sadadest partei lihtliikmetest, kes praegu täiesti tahaplaanile on jäänud. Näiteks minu kodukandis Lääne-Virumaal kandideerib ainult üks naine kõrvuti terve rea meestega.


2014 aasta feministi, šovinisti ja homofoobi valimised on juba alanud. Mine anna oma lemmikutele hääl

1 comment:

Anonymous said...

Vaatsin teie kirjutisest lähtuvalt läbi kogu IRLi nimekirja. See Teie poolt näitlikustamiseks kasutatud nimekiri on muide üldnimekiri ja sealne koht on vaid neile, kes muidu hakkama ei saa valimistel. Enne kui hakata tegeme sügavaid järldusi võiks läbi vaatata ka ringkondade nimekirjad. Kolmes on esikohal naised, lisaks Aunastele veel Ladonskaja ja Akkermann. See, et Aunaste, Pakosta Ja Iva on nii kõrgetel kohtadel on üldnimekirjas on lausa pentsik, sest nad saavad nii-ehk teisiti RK'ku sisse.
Pole ma ei IRLi liige, ega ka mitte meespoliitik, aga mulle meeldib ausus ja mitte propaganda, isegi blogides. Isegi pärast juba 25 aastat Rootsis hingekirjas olemist.