Saturday, January 10, 2015

Sirp, vasar ja diskussiooni allakäik


Kultuurileht "Sirp" avaldas Valle-Sten Maiste artikli valimistest, kus reastatakse autorile sobivad mehed ja mustatakse ühte konkreetset SDE ridades kandideerivat naist. Lugesin ja imestasin autori stiili ja soopimedust.

Naised on riigikogus läbi aastate olnud vaikne ja pea nähtamatu vähemus. Kuigi neid on kandidaatide hulgas omajagu, siis jõuab riigikogusse naistest vaid käputäis. Erakondade juhatustes ja otsustajatena domineerivad mehed. Kultuuriajakirjanik ei kõhkle siiski just nendele vähestele vastassooesindajatele asetamast süüd poliitpropaganda tühisusest ja suutmatusest edasi kanda sisulisemat diskussiooni Eestile olulistest tulevikuküsimustest. Barbi Pilvre nime motiivina kasutades tsementeeritakse süüdlaste sugu, täpsemad parameetrid ja erakondlik kuuluvus.

Kuigi esimese asjana märgitakse kirjutises, et Sirp enne valimisi ilmunud poliitikute "tühikirjutusi" avaldama ei hakka, tõmmatakse selle pealiskaudse kirjatükiga ühtlasi vesi peale ühele nendest tegevpoliitikutest, kes aastaid väga asjalikke ja huvitavaid mõtteavaldusi esitanud. Ka artikli autor ise väidab, et on Pilvre artikleid mõnuga lugenud.

Mis siis ikkagi on õigem, kas avaldada kandideerijate mõtteid või nende sõnavabadust poliitikule kõige saatuslikumal perioodil hoopis piirata? Minule isiklikult tundub, et välistades kandidaatide sisukad arutelud Sirbi veergudel, aitab Eesti ainukene kultuuriajaleht ka ise poliitilise diskussiooni allakäigule kaasa. Millisesse meie ajalehte või ajakirja oleks siis veel võimalik kirjutada kultuuri-, keele-, haridus- ja teaduspoliitikast kui mitte Sirpi?

Kas IRL on meeste partei?
Meestefoorum valimistest 


No comments: