Saturday, June 27, 2015

Feminist Marie Reisiku armastuskirjadest Vikerraadios pühapäeval kl 13:05

Marie Reisiku 1908.a. teel Pariisi Peetrile saadetud postkaardid 
Sellel suvel on Vikerraadio eetris väga tore saatesari "Need vanad armastuskirjad". Homme kl 13:05 räägin feministi, poliitiku ja prantsuse keele õpetaja Marie Reisiku (1887- 1941) kirjavahetusest Peeter Reisikuga. Saatejuht Urmas Vadi võttis minuga mõniaeg ühendust ja kutsus saatesse. Ta oli nimelt avastanud minu vanad blogipostitused, kus nendest põnevatest kirjadest juttu.

Marie Reisiku kohta on materjale kaunis vähe, peaaegu ei olegi. Seetõttu on teemast rääkimine omaette kunsttükk. Aastate jooksul olen siiski ühte teist tema isiku kohta kokku kogunud ja loodetavasti saate sellest homses saates juba lähemalt kuulda. Loen ette ka paar armastuskirja kokku ligi 400-st aastate jooksul Peetrile saadetud kirjast.

Minu blogist leiad Marie Reisiku kohta veelgi lugemist. Kindlasti soovitan tutvuda tema artiklitega Eesti naisliikumisest aastast 1913 "Naiseõiguslusest" (avaldatud ajakirjas "Naisterahva Töö ja Elu") ja aastast 1926. "Naisliikumine Eestis" (avaldatud mahukas teaduskogumikus "Eesti maa, rahvas ja kultuur"). Kirjutasin 2012. aasta talvel tema elust ja tegemisest postituses "Marie Reisik - eesti naised poliitikas I" viidetega mitmesugustele kättesaadavatele digiallikatele nagu raadiosaade aastast 2008 ja vanad filmikaadrid.  

Head kuulamist!

No comments: